به گزارش اکوایران، نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز (دوشنبه، یکم اسفند) جزئیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت و سازوکار استخدام نیروها در دستگاه‌های اجرایی را تعیین کردند که بر اساس ماده واحده این طرح، از زمان لازم‌الاجرا شدن این قانون، به کارگیری هر نوع نیروی انسانی تحت هر عنوان به صورت مستمر و تمام وقت در تمامی دستگاه‌های موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۱۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی)، سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و وابسته به آنها، صرفاً از طریق انتشار آگهی عمومی، برگزاری آزمون به صورت متمرکز در کل کشور و با طی مراحل گزینش است.

در همین راستا، حسین گودرزی، عضو کمیسیون اجتماعی، درباره مصوبه ساماندهی کارکنان دولت گفت: این طرح با رویکرد تحول در نظام اداری کشور و ساماندهی چند میلیون نیروی کاری است که به طور غیررسمی با دستگاه‌های اجرایی همکاری دارند، تهیه شد و تصویب نهایی آن می‌تواند به امنیت شغلی کارکنان دولت کمک کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به ایرنا گفت: با تصویب این طرح همه دستگاه‌های دولتی موظفند ظرف مدت ۶ ماه با تمام نیروهای شاغل تمام وقت و پاره وقت بیمه‌پرداز، با دو سال سابقه اشتغال، قرارداد کار معین منعقد کنند.

نماینده مردم دورود افزود: در صورت تصویب نهایی و ابلاغ این مصوبه، جذب هرگونه نیروی انسانی به صورت مستمر در دستگاه‌های اجرایی تنها از طریق آزمون متمرکز خواهد بود و دستگاهها حق انعقاد قرار داد با شرکت‌های تأمین نیرو به عنوان شرکت‌های واسطه را ندارند و در صورت تخلف از قانون به زندان و انفصال از خدمات دولتی محکوم می‌شوند.

وی درباره اینکه کدام‌یک از شاغلان در دستگاه‌های اجرایی مشمول این مصوبه می‌شوند، تصریح کرد: هر فردی که به صورت دو سال با نهادهای دولتی تحت هر عناوینی به صورت تمام وقت یا پاره وقت کار کرده باشد و بیمه فرد از طرف نهادهای دولتی پرداخت شده باشد، مشمول این طرح خواهد شد و قرارداد او به کارمعین تغییر می‌کند.

عضو کمیسون اجتماعی مجلس با ابراز امیدواری به اینکه این طرح در شورای نگهبان به تایید برسد، افزود: در صورت تایید این مصوبه، اجرای آن از سال آینده آغاز خواهد شد.