در حالی که دولت رئیسی در تمام ماه های گذشته از شروع کارش فراوانی واکسن را یکی از دستاوردهای مهم دولت اعلام می‌کرد و که منجر به کنترل کرونا شده، خبر عجیبی درباره ممنوعیت واردات واکسن خارجی می شنویم. این خبر را بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو به خبرگزاری صدا و سیما داده و گفته که در حال حاضر ما هیچگونه وارداتی از خارج کشور نداریم و متکی به تولیدات داخلی هستیم که کفاف نیازهای ما از جمله دوز سوم را خواهد داد. او در پاسخ گزارشگر خبرگزاری صدا و سیما تایید کرد واردات واکسن کرونا "ممنوع" شده است. این تصمیم در حالی گرفته شده که ستاد مقابله با کرونا بارها اعلام کرده برای شروع پیک جدید در آماده باش کامل است و پوشش دوز سوم واکسن هنوز به میزان قابل اتکایی نرسیده است.

تایید خبر اولیانوف

پایگاه خبری نور نیوز، نزدیک‌به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، در گزارشی نوشته است که اخبار مربوط به اینکه «روسیه و چین، ایران را متقاعد کرده‌اند برخی خواسته‌های حداکثری خود [در مذاکرات وین] را کنار بگذارد» درست است. این وب‌سایت نوشته است این رویکرد به معنای « تن دادن مطلق» به نظرات روسیه و چین نیست، بلکه ایران «با مشورت روسیه و چین» پیشنهادهایش را تعدیل کرد. این وب‌سایت همچنین برخی رسانه‌ها را متهم کرد که «روایت واونه‌ای» از مذاکرات می‌دهند تا نشان‌ دهند مذاکره‌کنندگان ایرانی توسط روسیه و چین راهبری می‌شوند. میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، روز ۸ دی‌ماه، در نشریه فارین‌پالیسی نوشت که روسیه و چین ایران را وادار کرده‌اند که برخی خواسته‌های حداکثری خود را کنار بگذارد و گفت‌وگوهای وین بر اساس پیش‌نویسی که در شش دور مذاکره با دولت روحانی به دست آمده بود، شروع شود.

ممنوعیت بدنسازی برای زنان

یکی از خبرهای پرواکنش ۲۴ ساعت گذشته مربوط به ممنوعیت فعالیت های فدراسیون بدنسازی است. گویا اخیراً نامه‌ای از سوی وزارت ورزش به ادارات کل ورزش استان‌ها ارسال شده و در آن هر گونه فعالیت بانوان در رشته‌های زیرمجموعه فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است. سایت «ورزش سه»، این نامه را منتشر کرد و نوشت که دلیل این اقدام از سوی وزارت ورزش، «نداشتن مجوز کتبی عنوان شده». این در حالی است که از سال ۹۲ بانوان در همه فعالیت‌های آموزشی در فدراسیون بدنسازی حاضر هستند و بعد از ۸ سال این وزارتخانه اعلام کرده مجوز کتبی در این خصوص در وزارت ورزش وجود ندارد. گفته می‌شود که این محدودیت در مورد مسابقات است و نه فعالیت های ورزشی معمولی اما به هر حال بعد از هشت سال برگزاری مسابقات مرتبط، اعلام چنین خبری عجیب به نظر می‌رسد.