افزایش سارق اولی ها با شاخص فلاکت چه رابطه ای دارد؟

سرپرست پلیس پیشگیری پایتخت از دستگیری مجرمانی خبر داد که ۶۰ درصد آن ها برای اولین بار اقدام به سرقت کرده اند.آمار نگران کننده سارق اولی ها بیانگر وضعیت وخیم اقتصاد ایران است.

سارق اولی ها چه کسانی هستند؟

این روزها در فضای مجازی فیلم سرقت از سلبریتی ها دست به دست می شود که می تواند بیانگر افزایش سرقت در جامعه باشد. استاندار تهران خبر از رشد ۷۸ درصدی سرقت در استان تهران طی نیمه نخست سال خبرداده و آن را کم نظیر خوانده است. همچنین سرپرست رئیس پلیس پیشگیری پایتخت هم با اشاره به شرایط اقتصادی ناشی از کرونا از دستگیری مجرمانی خبر داده که ۶۰ درصد آن ها برای اولین بار اقدام به سرقت کرده اند. این آمار نگران کننده از افرادی که برای اولین بار مرتکب سرقت شده اند یا همان سارق اولی ها  آیینه تمام نمایی از اوضاع وخیم اقتصاد ایران است. سارق اولی ها به مرور زمان تبدیل به سارقان حرفه ای شده و در طی زمان باندهای سرقت حرفه ای را تشکیل می دهند. اما یک فرد به چه مرحله ای می رسد که اقدام به سرقت می کند؟ یا به عبارت دقیق تر چه بر سر اقتصاد آمده که آمار سارق اولی ها رو به افزایش است؟ لازم است نگاهی به برخی آمارهای منتشر شده بیاندازیم تا بهتر این وضعیت را درک کنیم.

شاخص فلاکت چیست؟

اغلب مردم تصور می کنند عاملی که باعث افزایش سرقت می شود تورم است، درست است که افزایش سطح عمومی قیمت ها باعث کوچک شدن سفره خانوارها می شود اما عامل دیگری که در کنار تورم در افزایش جرم و جنایت تاثیر دارد بیکاری است. در اقتصاد شاخصی وجود دارد که از جمع نرخ تورم و بیکاری به دست می آید. این شاخص را شاخص فلاکت می گویند. برخی اقتصاددانان عقیده دارند شاخص فلاکت دارای رابطه مستقیمی با جرم و جنایت در جامعه است و روند تغییر این شاخص با فاصله حدود یک سال در شاخص جرم و جنایت تاثیر می گذارد. نگاهی به آمار شاخص فلاکت نشان می دهد سال ۹۸ با میزان ۴۵.۴ درصد در ۲۴ سال اخیر بیش ترین مقدار را به خود اختصاص داده و اگر این فرضیه را در نظر بگیریم که تاثیر این شاخص به فاصله یک سال در جرم و جنایت هویدا می شود جای تعجبی ندارد که آمار سرقت اولی ها رو به افزایش باشد. در بهار امسال نیز شاخص فلاکت ایران ۳۷.۶ درصد بوده که بازهم به نسبت بسیاری از کشورها این رقم، رقم بالایی است و انتظار می رود با تورم مهرماه و ادامه آن برای پایان سال این رقم بیشتر هم بشود. آمار بیکاری تابستان امسال هم حدود ۱میلیون و ۲۱۰ هزار نفر کمتر از تابستان سال گذشته است و با روند روبه افزایش کرونا در ایران و تمدید محدودیت ها باید منتظر موج جدیدی از کسب و کارهایی باشیم که با زیان مواجه شده و یا به طور کامل تعطیل می شوند.از آن جایی که آمار سرقت اولی ها هشداری بزرگ برای جامعه است اکو ایران در این گزارش به بررسی رابطه آن با شاخص فلاکت پرداخته است.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد