بازار سرمایه چه نقشی درتورم سال ۹۹ بازی کرد؟

تحولات و رونق خیر کننده بازار سرمایه در اواخر سال گذشته و نیمه اول سال جاری، اثرات گسترده ای بر اقتصاد ایران گذاشت که جهت گیری این تاثیرات همچنان محل مناقشه کارشناسان است. آیا این تحولات باعث تورم شد؟

رونق بازار سرمایه دردسر ساز شد

تقریبا اواخر سال ۹۸ بود که بازار سرمایه با بازدهی عجیبی روبه رو شد و در این میان ردپای سرمایه های تازه در این بازار دیده شد. در آن روزها رئیس سازمان بورس حتی خبر از صدور میلیونی کد بورسی می داد و اقبال مردم به سرمایه گذاری در بورس بود. این رونق عجیب که حتی بازده  ۳۰۰ درصدی را هم ثبت کرد، همه اقشار مردم را به سرمایه گذاری در بازار سرمایه سوق می داد. این ورود نقدینگی به بازار تا آنجا پیش رفت که حتی شاخص کل که هر روز رکوردهای عجیبی را ثبت می کرد، از مرز ۲ میلیون واحد هم گذر کرد. اما این شرایط دیری نپایید و در تابستان ۹۹ روزهای خونین بازار سرمایه خود را نشان دادند و سقوط یکباره شاخص کل باعث شوک همگان شد. این افت شاخص برای روزهای متمادی ادامه داشت و مساله مهم تر در کنار این اتفاقات تورم بالایی بود که اقتصاد کشور با آن مواجه شد. تورمی که بسیاری از اقتصاددانان آن را اجتناب ناپذیر خواندند و برای نیمه دوم سال پیش بینی کردند و هشدارهایی دادند. اما علل ایجاد این تورم چیست؟

بازار سرمایه چه نقشی در ایجاد تورم دارد؟

اوایل سال 99 بود که اکثر اقتصاددانان خبر از ابر تورم می دادند و رونق بازار سرمایه را از علل تورم برشمردند،  در این بین اما برخی رونق بازار سرمایه را دلیل تورم ندانسته و معتقد بودند اگر بازار سرمایه چنین رشدی نداشت تورم گریبان گیر جامعه بود. تیمور رحمانی اقتصاد دان و استاد دانشگاه در مصاحبه ای با اکو ایران بازار سرمایه را عامل این تورم دانسته و اشاره به وام های بانکی کرده بود که سر از بازار سرمایه درآورده بودند. این در حالی است که در سال جاری سهم مطالبات بانک مرکزی از بانکها نقش اساسی در افزایش پایه پولی داشته و سهم 5.2 درصدی را به خود اختصاص داده است. سخنان چندی قبل عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی تاییدی بر این ادعای اقتصاددانان است. وام های بانکی که به کارگزاری ها اعطا شده جای هیچ سخنی باقی نمی گذارد و این کلید تبدیل بازار سرمایه به موتور خلق نقدینگی و افزایش تورم است. تورمی که همچنان می تازد و  دقیقا مشخص نیست سهم بازار سرمایه از این تورم افسار گسیخته چه میزان است؟ چه سهمی از مطالبات بانک ها از بانک مرکزی به وام هایی برمی گردد که به سمت بازار سرمایه روانه شدند؟

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد