چرا آتش به تلاویو رسید؟

حتما از آتش‌باران این روزها در سرزمین‌های اشغالی خبر دارید پس بد نیست درباره ریشه درگیری‌های اخیر هم بدانید، درگیری‌هایی که از محله‌ای به نام شیخ جراح شروع شده‌است و معلوم نیست تا کجا ادامه داشته باشد.

جرقه درگیری اسرائیل و فلسطین کجا بود؟

راکت ها از سمت غزه به قلب شهرهای مهم سرزمین اشغالی اصابت می کنند.  این شدیدترین حمله ها علیه اسرائیل در تمام طول ۷۲ سال گذشته است، انگار این بار زخم چنان دهان باز کرده که بند آوردن خونش کار هرکسی نیست. خیلی ها فکر می کنند

درگیری از روز جمعه هفته گذشته وقتی نمازگزاران مسلمان برای‌اخرین نماز جمعه ماه رمضان به مسجدالاقصی رفتند شروع شد اما ما جرقه درگیری از روز قبل خورده بود وقتی خانواده های باقی مانده در شیخ جراح حاضر نشدند به حکم دادگاه اسرائیلی تن بدهند

فروردین امسال دادگاه رژیم صهیونیستی احکامی را علیه فلسطینیان ساکن محله شیخ جراح در شهرقدس صادر کرد که براساس آن، فلسطینیان باید خانه‌های خود را طی کمتر از یک ماه تخلیه کرده و آنها را به صهیونیستهای شهرک نشین تحویل دهند اما ساکنان شیخ جراح تمام ۷۰ سال گذشته را مقاومت نکرده بودند که به این راحتی خانه هایشان را ترک کنند.

 شیخ جراح محله‌ای در سه کیلومتری شمال مسجدالاقصی است. ماجرای زمین‌های مربوط به خانه‌های این محله که شامل ۴ خانواده بزرگ فلسطینی است و مجموع اعضای آنها حدود ۵۰۰ هستند، به زمان اشغال فلسطین بر می گردد.

ساکنان خانه‌های محله شیخ جراح قدس آوارگانی هستند که سال ۱۹۴۸ در جریان اشغال فلسطین از زمین‌های آباء و اجدادی خود به زور طرد شدند. در آن زمان دولت اردن حاکمیت کرانه باختری و قدس را در اختیار داشت و برهمین اساس این خانواده‌ها را در محله «شیخ جراح» قدس سکونت

اما کمی بعد جنگ بزرگ اعراب با اسرائیل شروع شد و ماجراهایی رخ داد که ارائه سند این خانه ها به ساکنان مسلمانش به تعویق افتاد با این حال بسیاری از آنها موفق شدند از دولت اردن سند مالکیت دریافت کنند 

 اما برای اسرائیل حضور عرب های مسلمان در کمربند قدس چیزی نیست که با اهداف بلند مدتش همخوانی داشته باشد. به همین دلیل در تمام سال های گذشته بارها با زور و اجبار ساکنان این محله را از خانه هایشان بیرون کرده و اسرائیلی های شهرک نشین را به جای انها نشانده است.

اینبار هم آخرین موعد واگذاری تعدادی از خانه ها ۱۶ اردیبهشت بود اما ساکنان محله با اعتراض و تجمع مانع از تخلیه خانه هایشان شدند. درگیری اوج گرفت و کم کم اعتراض های خونین در نقاط دیگر دیده شدند.

 در همان روزهای اول ۲۰ مسلمان کشته شدند و حالا هر روز درگیری بیشتر شعله می کشد اسرائیل غزه را می زند و راکت های حماس به سمت تلاویو و حیفا و لد هدف گیری می شوند.

 

  • کپی شد
  • کپی شد
کپی شد