1به گزارش اکوایران- قیمت دلار آمریکا که عصر روز گذشته روی ۲۷ هزار و ۵۴۰ تومان قرار داشت در طول معاملات امروز رشد کرد و تا مرز حساس ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.  همراه با قیمت دلار قیمت درهم امارات نیز افزایش یافت و روی ۷ هزار و ۵۸۰ تومان قرار گرفت. رشد قیمت دلار تحت تاثیر برخی اخبار و احتمالا استفاده نوسان‌گیران از این اخبار اتفاق افتاد.

2

بازار دلار به عرضه بالا عادت کرده است

همراه با رشد قیمت دلار آزاد قیمت دلار سنا و متشکل نیز رشد کرد. دلار سنا به کانال ۲۷ هزار تومان وارد شد و دلار متشکل نیز در کانال ۲۶ هزار تومان پیشروی کرد، اما بانک مرکزی حجم عرضه را تقریبا ثابت نگه داشت. عرضه دلار امروز ۲ درصد از روز گذشته پایین‌تر بود و ۱۰ میلیون و ۳۰۱ هزار گزارش شد. حجم عرضه دلار در هفته‌های اخیر عمدتا بالا بود. متوسط حجم عرضه از ابتدای هفته گذشته تا امروز ۹ میلیون و ۶۲۰ هزار بود. بانک مرکزی برای پایین کشیدن قیمت دلار باید عرضه را از این سطوح به طور معناداری بالاتر می‌برد، اما این اتفاق نیافتاد، علت آن می‌توانست انتظار به بازگشت قیمت دلار و یا محدودیت منابع باشد. نکته قابل توجه این است که بازار رفته رفته به این حجم از عرضه عادت خواهد کرد و در آن صورت برای این که ابزار عرضه تاثیرگذار باشد، باید عرضه مدام رشد کند، در این شرایط محدودیت منابع بانک مرکزی منجر به ورود شوک به قیمت دلار خواهد شد.

3

حباب قیمت سکه بالای ۲ درصد قرار گرفت

همراه با رشد قیمت دلار قیمت سکه امامی نیز قدری افزایش یافت، اما اندازه حباب قیمتی آن همچنان کوچک بود. قیمت سکه عصر امروز 60 هزار تومان از عصر روز گذشته بالاتر بود و روی 11 میلیون و 865 هزار تومان قرار داشت. قیمت طلا در ساعت ۱۶ و ۴۳ دقیقه عصر به وقت ایران به حوالی ۱۷۷۵ دلار افت کرده بود و اندازه حباب قیمتی سکه امامی ۲.۱ درصد به دست می‌آمد. افت قیمت طلا در معاملات عصر باعث شد حباب قیمت سکه که صبح زیر ۲ درصد قرار داشت، به بالای ۲ درصد بیاید. (حباب قیمتی ۲ درصد نیز برای سکه کوچک محسوب می‌شود)

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا رشد کرد و روی مرز ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان قرار گرفت. حجم عرضه در سطوح بالا باقی ماند. قیمت دلار سنا به کانال ۲۷ هزار تومان وارد شد. قیمت سکه قدری رشد کرد. افت قیمت طلای جهانی باعث شد حباب قیمتی سکه به بالای ۲ درصد بیاید.