به گزارش اکوایران، دلار آمریکا در روز پنج‌شنبه حوالی 27 هزار و 750 تومان مبادله می‌شد. قیمت دلار در شروع معاملات امروز بالای مرز حساس و روی 27 هزار و 810 تومان قرار گرفت. قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز 27 هزار و 800 بود. احتمال دارد رشد شاخص بورس با افزایش قیمت دلار در نخستین روز هفته ارتباط داشته باشد.

آیا منابع ارزی بانک مرکزی زیاد شده است؟

در دو ماه شهریور و مهر در مجموع 377 میلیون دلار در بازار متشکل عرضه شد. حجم عرضه از ابتدای تیر تا پایان مرداد 219 میلیون دلار بود. حجم عرضه در 15 روز ابتدایی ماه جاری نیز بسیار بالا بود. بررسی‌های خبری حاکی از آن است که دولت جدید به نوعی در دور زدن تحریم‌ها جسورانه‌تر برخورد می‌کند و به طرق مختلف درآمدهای نفتی ایران رشد کرده است. یکی از عواملی که در طول هفته‌های گذشته نوسانات قیمت دلار را کنترل کرد عرضه بالا در بازار متشکل بود و سوالی که مطرح می‌شد این بود که بانک مرکزی تا کی می‌تواند عرضه را در این سطوح نگه دارد. اولین حدسی که به ذهن می‌رسد این است که دولت جدید به طرق مختلف درآمدهای نفتی را زیاد کرده است و دست بانک مرکزی تا حدی باز شده است. این امر قدرت بانک مرکزی برای کنترل قیمت دلار را زیاد کرده است، اما از طرف دیگر موجب می‌شود عوامل ایجادکننده عدم ثبات در بازار تقویت شوند.

دلار بازار ارز

واکنش قیمت سکه به رشد طلای جهانی

قیمت طلای جهانی در معاملات روز جمعه رشد کرد، از مرز 1800 دلار گذشت و روی 1818 دلار قرار گرفت. قیمت دلار در شروع معاملات امروز عقب‌نشینی نکرد و قیمت سکه با همراهی طلا و دلار افزایش یافت. قیمت سکه امامی که عصر پنج‌شنبه روی 11 میلیون و 815 هزار تومان قرار داشت در شروع معاملات امروز روی 11 میلیون و 950 هزار تومان ایستاد. با احتساب قیمت 27 هزار و 820 تومان برای دلار اندازه حباب قیمتی سکه حدود 0.4 درصد به دست می‌آمد که خیلی کوچک بود. حتی اگر قیمت سکه به 12 میلیون تومان می‌رسید حباب قیمتی سکه از یک درصد عبور نمی‌کرد. مرز حساس مهم برای سکه 12 میلیون و 200 هزار تومان بود. اندازه حباب سکه 12 میلیون و 200 هزار تومانی برای سکه در سطوح کنونی قیمت برای دلار و طلا 2.5 درصد به دست می‌آمد که هنوز بزرگ نبود. در نتیجه در شرایط عادی سکه این ظرفیت را داشت که از مرز 12 میلیون و 200 هزار تومان عبور کند و اینکه قیمت سکه رشد مقتضی را ثبت نکرد احتمالا حاکی از غلبه انتظارات کاهشی در بازار بود.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار در شروع معاملات امروز بالای مرز 27 هزار و 800 تومان قرار گرفت. احتمالا درآمدهای نفتی با روی کار آمدن دولت جدید افزایش یافته است و این مسئله می‌تواند عرضه بالا در بازار متشکل طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر را توجیه کند. قیمت طلای جهانی رشد کرد و قیمت سکه امامی نیز افزایش یافت، اما اندازه حباب قیمتی سکه همچنان کوچک بود.