به گزارش اکوایران، قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی 27 هزار و 900 تومان قرار داشت. قیمت دلار در شروع معاملات امروز بعد از حدود یک ماه بالای مرز 28 هزار تومان و روی 28 هزار و 20 تومان قرار گرفت. قیمت دلار از ابتدای هفته جاری به طور کلی مسیر افزایشی را دنبال کرد، این در حالی است که زمان شروع دور جدید مذاکرات فیکس شده و عرضه دلار متشکل در هفته‌های اخیر به طور معناداری بالا بود.

پیش‌تر نیز حدس زده می‌شد که شروع مذاکرات لزوما قیمت دلار را وارد روند نزولی نخواهد کرد، زیرا مسئله عدم قطعیت در مورد نتیجه بخش بودن مذاکرات همچنان برای فعالان بازار برجسته است، حتی تحلیل‌هایی مطرح می‌شد مبنی بر اینکه شروع مذاکرات می‌تواند فضای بازار را دوباره خبری و دامنه نوسان قیمت دلار را تشدید کند.

از جمله اخباری که توجه فعالان بازار را جلب کرده و احتمالا در روند صعودی قیمت دلار موثر بود، می‌توان به اظهارات سخنگوی وزیر خارجه اشاره کرد، در حالی که رفته رفته به شروع دور جدید مذاکرات نزدیک می‌شویم، خطیب‌زاده در اظهارات خود برای بازگشت آمریکا به برجام سه شرط عنوان کرد، آمریکا باید مقصر بودن خود را بپذیرد، تحریم‌ها باید یکجا لغو شود و آمریکا تضمین دهد که هیچ دولت دیگری اقدام ترامپ در خروج از برجام را تکرار نکند. به طور خاص شرط سوم قبلا نیز مطرح شده بود و گویی ارائه چنین تضمینی با قوانین کشور آمریکا در تضاد است. در نتیجه به نظر می‌رسد با وجود اینکه احتمال احیای سریع برجام توسط برخی پژوهشکده‌های شورای امنیت ملی آمریکا مطرح شده بود، هنوز چالش‌های زیادی پیش روی احیای برجام است.

قیمت درهم افزایش یافت

همراه با رشد قیمت دلار قیمت درهم نیز قدری افزایش یافت و روی 7 هزار و 640 تومان قرار گرفت. با ضرب کردن این عدد در نرخ تبدیل درهم (3.673) عدد 28 هزار و 62 تومان به دست می‌آمد. قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول امروز 28 هزار و 70 تومان بود. حباب قیمتی دلار با مقیاس درهم معمولا منفی است و از این دیدگاه قیمت دلار در صورت عدم رشد قیت درهم باید قدری کاهش می‌یافت.

دلار بازار ارز

قیمت سکه رقم‌هایی بالای 12 میلیون و 200 هزار تومان را ثبت کرد

قیمت طلا در معاملات روز جمعه عملکرد خوبی داشت و تا 1818 دلار بالا رفت. بازار طلا در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است و صبح امروز قیمت طلا کار خود را ثبت تغییرات منفی محدود نسبت به روز جمعه آغاز کرد. قیمت طلا درساعت 11 و 30 دقیقه صبح به وقت ایران روی 1816 دلار قرار داشت، اما قیمت سکه به رشد قیمت دلار واکنش نشان داد و صبح امروز رقم‌هایی بالای مرز 12 میلیون و 200 هزار تومان را به ثبت رساند. قیمت سکه بالای این مرز تثبیت نشده بود و حول آن نوسان می‌کرد. قیمت سکه در پایان معاملات نیمه اول امروز روی 12 میلیون و 245 هزار تومان قرار گرفت.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار رشد کرد و بعد از حدود یک ماه بالای 28 هزار تومان قرار گرفت. سخنگوی وزارت خارجه ایران سه شرط برای احیای برجام مطرح کرد. قیمت سکه رشد کرد و رقم‌هایی بالای مرز 12 میلیون و 200 هزار تومان را به ثبت رساند.