بلومبرگ؛ دلار در میان آشفتگی بازار، پرداخت های جهانی را از یورو می دزدد. جنگ اوکراین، تورم و رکود اقتصادی بر استفاده از یورو تاثیر منفی گذاشته و در سه ماه متوالی سهم تراکنش ها با یورو کاهشی بوده است.

استفاده از یورو به عنوان ارز پرداخت جهانی در ماه قبل کاهش یافت و کمترین سهم خود را در دو سال گذشته تجربه کرد، زیرا یورو در بحبوحه تقویت دلار آمریکا تحت فشار قرار گرفته است.

بر اساس داده های انجمن ارتباطات مالی بین بانکی جهانی یا سوییفت، پرداخت ها با یورو در ماه آگوست(دهم مرداد تا دهه اول شهریور) به ۳۴.۵ درصد کاهش پیدا کرده است که از ماه قبل یک درصد کمتر است.

گزارش منتشر شده در روز چهارشنبه همچنین تاییدکننده سهم افزایشی دلار در بازارهای جهانی است. دلار برای پانزدهمین ماه متوالی روند افزایشی داشته و با سهم ۴۲.۶ درصدی در رتبه اول ایستاده است.

شرایط اقتصادی اروپا به خاطر تورم، رکود و بحران انرژی مناسب نیست، جنگ میان روسیه و اوکراین نیز در این شرایط بر استفاده از یورو فشار وارد می کند و استفاده آن را کاهش می دهد.

 در شرایط کنونی سرمایه گذاران دلار را دارایی امن می پندارند و با استقبال از آن جایگاه اسکناس آمریکایی را به عنوان دارایی امن تثبیت می کنند.

اسکناس سبز از سال ۲۰۱۳ در پرداخت های جهانی صدرنشین بوده است.

چنین تحرکاتی شکاف بین پرداخت ها را به بیشترین میزان افزایش داده است. این وضعیت در حالی رخ می دهد که سهم یورو از پرداخت های ارزی به کف دو سال و نیمه از ماه ژوئن(یازده خرداد تا دهه اول تیر) سال ۲۰۲۰ رسیده است.

اختلاف سهم یورو و دلار از پرداخت های بین المللی از یک درصد در ماه فوریه(یازده بهمن تا دهه اول اسفند) به بیشتر از ۸ درصد در ماه آگوست(دهم مرداد تا دهه اول شهریور) رسیده است.

یورو در سال جاری بیش از ۱۲ درصد در مقابل دلار سقوط کرده است، با وجود سومین سقوط متوالی ماهانه یورو، این ارز همچنان دومین ارز محبوب جهان پیش از پوند انگلستان و ین ژاپن است.

درباره سایر ارزها، سهم ین با وجود رکود به بالاترین سطح از ژانویه(یازدهم دی تا یازدهم بهمن) با سهم ۲.۳ درصدی رسیده است. در بین ارزهای جهان دلار کانادا بدترین عملکرد را از سال ۲۰۱۸ ثبت کرده است.

لونی کانادا( سکه یک دلاری) با افت روز چهارشنبه به کاهش دوساله در مقابل دلار ادامه داد.

ارزش ین در برابر دلار در این ماه، به کمترین مقدار از سال ۱۹۹۸ رسیده است و در بازه سالانه حدود بیست درصد از ارزش خود را در مقابل دلار از دست داده است. میزان پرداخت ها با ین به ۲.۷ درصد که کمترین میزان از ماه می(یازدهم اردیبهشت تا دهم خرداد) است کاهش یافت.

سهم یورو در پرداخت های جهانی به کمترین میزان در بازه دو ساله رسید، زیرا افزایش قدرت دلار، یورو را تحت فشار قرار می دهد.

بر اساس گزارش سوییفت سهم تراکنش ها با یورو با کاهش یک درصدی به ۳۴.۵ درصد از ماه آگوست(دهم مرداد تا دهه اول شهریور) رسید در این شرایط دلار برای پانزدهمین ماه متوالی صدرنشین باقی ماند.