به گزارش اکوایران، بانک مرکزی ترکیه برای اولین‌بار در پنج ماه گذشته نرخ بهره را بدون تغییر گذاشت و به وعده‌ای که پیش از این داده بود که به چرخه نزولی نرخ بهره پایان می‌دهد، عمل کرد.

«شهاب کاوچی اوغلو» - رئیس بانک مرکزی ترکیه - بر اساس دستورالعملی که ماه گذشته مطرح شد و مطابق با پیش‌بینی‌های تمام اقتصاددانان بلومبرگ، نرخ بهره را در ماه دسامبر در محدوده ۹ درصد بدون تغییر نگه داشت.

کمیته سیاستگذاری پولی اعلام کرد با در نظر گرفتن افزایش سطح ریسک‌ها و با توجه به تقاضای جهانی نرخ بهره کنونی مناسب ارزیابی می‌شود.

کاهش نرخ بهره به تورم ترکیه کمک کرده تا در بالاترین سطح ۲۵ سال گذشته قرار بگیرد. ماندگاری نرخ بهره در سطح ۹ درصد زمینه را برای مرحله جدید افزایش رشد اقتصادی فراهم می‌کند. سیاستگذاران پولی نرخ بهره را با سیگنال‌دهی «رجب طیب اردوغان» کاهش دادند و تک‌رقمی کردند و پس از آنکه او اعلام کرد که اکنون هزینه پولی به قدری پایین است که سرمایه‌گذاران را تشویق به سرمایه‌گذاری کند، این روند را پایان دادند.

کاوچی اوغلو از درخواست‌های اردوغان اطاعت کرد و در حالی که بانک‌های مرکزی اقتصادهای بین‌المللی، تهاجمی‌ترین سیاست انقباضی پولی دهه‌های اخیر را تجربه می‌کردند، از این رویه پیروی نکرد و طی چهار مرحله که از ماه آگوست (دهم مرداد) شروع شد نرخ بهره را پنج درصد کاهش داد. میزان تورم در این دوره بالای 80 درصد قرار گرفت.

IMG_20221224_102640_982

چشم‌انداز قیمت‌ها اکنون به بدیِ گذشته نیست تورم در ماه نوامبر برای اولین‌بار در یک سال و نیم گذشته کاهش پیدا کرده که تا حد زیادی به لطف سطح بالاتر تورم مدت مشابه سال گذشته است.

بانک مرکزی انتظار دارد در پایان سال تورم در سطح ۶۵ درصد باشد اما انتظارات همچنان بالاتر از تورم هدف رسمی است. اردوغان معتقد است تورم در ماه‌های آتی به محدوده ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

پس از سقوط ‌تاریخی لیر در دسامبر سال گذشته بانک مرکزی ترکیه به جای افزایش نرخ بهره و رویکردهای متداول، اقدام به استفاده از ابزارهای حاشیه‌ای و مداخلات ارزی کرد. این بانک برای جلوگیری از تبدیل لیر به دلار اقدام به افتتاح سپرده‌های لیر محافظت‌شده کرد و تضمین کرد که سپرده‌های صاحبان حساب‌های محافظت‌شده را در برابر نوسانات دلار بیمه کند. اقتصاددانان بلومبرگ هزینه این طرح را در سال جاری تا پایان اکتبر ۹۸ میلیارد دلار تخمین زده‌اند.با این حال، لیر ترکیه جزو بدترین عملکردها در بازارهای نوظهور بوده است.

در فاصله زمانی کمی که تا انتخابات ریاست جمهوری ترکیه باقی مانده اولویت اردوغان بهبود وضعیت اقتصادی کشور است. به همین منظور او در این هفته از یک بسته 11 میلیارد دلاری وام ارزان رونمایی کرد که توسط دولت برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط ارائه خواهد شد.

او روز پنجشنبه پروژه‌های حمایت از خانواده را برای کمک به خانواده‌ها و جلوگیری از افزایش هزینه‌های زندگی معرفی کرد. او برنامه‌هایی در زمینه مسکن مقرون به صرفه و قبوض خانواده‌ها مطرح و اعلام کرد که دستمزد مردم ترکیه در سال ۲۰۲۳ حداقل ۵۵ درصد افزایش خواهد یافت.