به گزارش اکوایران، برای پیش‌بینی رکود، اقتصاددانان ابزار و داده‌های فراوانی دارند، ولی این توانایی بیشتر یک هنر است تا علم.

افزایش رگباری نرخ بهره باعث شده بعضی از اقتصاددانان برای سال جاری پیش‌بینی رکود داشته باشند؛ ولی در نظرسنجی‌ای که بلومبرگ از گروهی از اقتصاددانان انجام داد به این نتیجه رسیدند که کاهش اعتباردهی برای سرمایه‌گذاری و استخدام شرکت‌ها در کنار کاهش هزینه‌های مصرف‌کننده تا سه ماهه دوم به کاهش تولید ناخالص داخلی منجر نخواهد شد. با این حال بسیاری معتقدند که آسیب‌های شغلی نسبت به دوره‌های قبل، حداقل است.

بسیاری از کشورها رکود را دو فصل متوالی رشد منفی برای تولید ناخالص داخلی تعریف می‌کنند.‌ اقتصاددانانی که در سال‌های اخیر اشتباهات قابل توجهی درباره تورم و تولید ناخالص داخلی داشته‌اند، اولین کسانی هستند که پیش‌بینی زمان رکود را عملا غیرممکن می‌دانند. پیش‌بینی زمان رکود مانند قرار دادن قطعات یک پازل در کنار یکدیگر است که هر شاخص اقتصادی بخشی از یک تصویر را پر می‌کند.

در حال حاضر قطعات پازل به خوبی کنار هم قرار نمی‌گیرند. اگرچه بخش تولید و مسکن مسلما در رکود قرار دارد، ولی اشتغال در کارخانه‌ها و بخش ساخت و ساز همچنان بالاست.

«کلودیا سام» - اقتصاددان و مؤسس شرکت مشاوره سام در آرلینگتون ویرجینیا - می‌گوید که سیگنال‌ها به‌گونه‌ای ترکیب شده‌اند که قبلاً ندیده بودیم. این اقتصاددان سابق فدرال رزرو برای فهمیدن زمان فرارسیدن رکود، الگوی خودش را دارد که «قانون سام» نامیده می‌شود. بر اساس قانون سام، هرگاه میانگین متحرک نرخ بیکاری نیم درصد یا بیشتر نسبت به پایین‌ترین سطح ۱۲ ماه گذشته افزایش یابد، رکود آغاز شده است و داده‌های فعلی رکود را نشان نمی‌دهند.

IMG_20230126_113210_242
با وجود اینکه اخراج‌ها سرخط کنونی اخبارها هستند، ولی آمارها حکایت از قدرت بازار کار آمریکا دارد که اقتصاددانان را سردرگم می‌کند. با این حال آسیب‌ها در حال ظاهر شدن است. خرده‌فروشی در دسامبر بیشترین کاهش را در یک سال گذشته ثبت کرده و چندین شاخص تولیدی کاهش را برای سه ماهه پایانی سال ثبت کرده‌اند.

«جیمز ناتلی» - اقتصاددان ارشد بین‌المللی - می‌گوید داده‌ها به طور گسترده و برای چند ماه منفی شده‌اند و این نشان می‌دهد که اوضاع رو به وخامت است و به همین دلیل من از رکود بسیار می‌ترسم.

دو رکود قبلی محصول رویدادهای قوی سیاه بود (ریسک‌های خاص که احتمال وقوع آن‌ها بسیار کم است؛ آنقدر که حتی ممکن است غیر قابل پیش‌بینی و شناسایی باشند) ولی رکود آتی یکی از مورد انتظارترین رکود‌ها در سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

زمانی که فدرالی رزرو نرخ بهره را در تهاجمی‌ترین اقدام 40 سال گذشته به بالای ۴ درصد رساند، بر فعالیت‌های اقتصادی اثر گذاشت و احتمالا رکود پیش رو از سنتی‌ترین رکودها در چند دهه اخیر است.‌ در اینجا به برخی از داده‌های مورد استفاده اقتصاددان در پیش‌بینی رکود اشاره خواهیم کرد.

یکی از شاخص‌های رکود واقعی، منحنی بازدهی معکوس است. این اتفاق زمانی می‌افتد که بازدهی اوراق خزانه کوتاه‌مدت ایالات متحده بالاتر از بازده بلندمدت باشد که خلاف روال معمول است. وارونگی قبل از هر رکود، از دهه ۱۹۷۰ دیده شده است.

منحنی در سال قبل چند بار معکوس شده و پس از انتشار آخرین گزارش ششم ژانویه نیز رشد دستمزد کمتر از انتظار بود که باعث شد برای اولین‌بار شکاف بازدهی بین اوراق سه‌ماهه و ده‌ساله به بیش از یک درصد برسد.

IMG_20230126_113215_345

اقتصاددانان با بررسی بازار کار به دنبال نشانه‌هایی از ضعف در این بازار هستند؛ ضعف‌هایی که خیلی زود آشکار نمی‌شوند.

بیکاری به پایین‌ترین سطح نیم قرن اخیر رسیده است. افزایش اشتغال در هر ماه تعدیل می‌شود ولی همچنان بهتر از پیش‌بینی‌ها عمل می‌کند و میزان مشاغل خالی هم همچنان بالاست.

ساعات کاری از ماه مارس کاهش یافته که نشانه‌ای از کاهش تقاضای نیروی کار است؛ اگرچه مطابق با سطح قبل از همه‌گیری است.

با وجود اینکه بانک‌های وال‌استریت، غول‌های فناوری از جمله آمازون، گوگل و ماکروسافت همگی اخراج‌های بزرگی داشته‌اند، اما در برابر ۱۵۳.۷ میلیون کارگر شاغل در بازار کار ایالات متحده بسیار ناچیز‌ است.

اقتصاددانان گلدمن ساکس اعلامیه‌های اخراج‌های دولتی را از پرجمعیت‌ترین ایالت‌ها تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند اگرچه در ماه‌های قبل میزان استخدام کاهش یافته، ولی این نرخ همچنان بالاتر از میانگین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ است‌. آن‌ها در گزارشی در ۱۳ ژانویه نوشتند که کاهش استخدام‌ها به افزایش غیرمعمول خالص بیکاری منجر نخواهد شد.

اقتصاددانان در حال حاضر به دنبال آن هستند که متوجه شوند آیا خانوارها از مخارج اختیاری خود عقب‌نشینی کرده‌اند؟ شاخص‌ها هنوز چنین زنگ خطری را به صدا در نیاورده‌اند.

مدل بلومبرگ اکنونومیکس شانس رکود در سال ۲۰۲۳ را صد درصد می‌داند؛ اما «آنا وانگ» - اقتصاددان آمریکایی - معتقد است با توجه به وضعیت خوب مصرف‌کنندگان در شرایط تورمی این احتمال نزدیک به ۸۰ درصد است. او می‌گوید ما در تولید، مسکن و فناوری رکود داریم.

خرده‌فروشی در آمریکا می‌تواند یک سیگنال از کاهش تقاضای مصرف‌کننده ارایه کند. ارزش همه کالاهای خریداری‌شده در ماه دسامبر بیشترین کاهش را در یک سال گذشته ثبت کرده که می‌تواند در نهایت به یک رکود اقتصادی ختم شود.

همچنین، میزان پس‌انداز خانوارها به سطح سال ۲۰۰۵ رسیده که نشان می‌دهد خانوارها برای جبران قدرت خرید ناشی از تورم به پس‌اندازها روی آورده‌اند.

در کنار اینها، خریدهای اعتباری نیز رشد کرده است. داده‌های فدرال رزرو نیویورک نشان می‌دهد تمام بدهی مصرف‌کننده که شامل وام‌های دانشجویی، خودرو و همچنین مانده کارت اعتباری می‌شود، بیشترین افزایش را از سال ۲۰۰۸ در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۲ ثبت کرده است. با این حال، معوقات بانکی کمتر از سال ۲۰۱۹ است.

در یک نظرسنجی مشخص شد که تقریبا تمام مدیران اجرایی وقوع رکود در سال جاری را قطعی دانسته‌اند.

استادان دانشگاه میسه‌سوری و ایندیانا اخیرا مقاله‌ای منتشر کرده‌اند که زمانی که شرکت‌ها در صورت‌های مالی دستکاری می‌کنند، احتمال رکود بیشتر می‌شود‌، زیرا باعث گمراهی صنعت و سرمایه‌گذاری خواهد شد.