به گزارش اکوایران، دومین برداشت بزرگ و متوالی گندم در روسیه،‌ جایگاه این کشور را - به‌عنوان بزرگترین صادرکننده این محصول - تثبیت کرد و قیمت گندم را که به دنبال تهاجم مسکو به اوکراین با افزایش روبه‌رو شده بود، کاهش داد.

به نوشته بلومبرگ،‌ محاصره و بمباران بنادر اوکراین که باعث کاهش صادرات مواد غذایی این کشور شده، به روسیه کمک کرد تا تسلط خود بر بازار گندم جهان را تقویت کند.‌ بنادر روسیه که اکنون مقادیر زیادی گندم را در خود جای داده، خبر خوبی برای مصرف‌کنندگان این محصول است که با بحران هزینه‌های زندگی روبه‌رو هستند؛ زیرا قیمت گندم به کمترین میزان خود در سه سال اخیر رسیده است. ‌از سوی دیگر،‌ با وجود تلاش‌های مسکو برای بهره‌برداری از این وضعیت و حمایت از بالا رفتن قیمت گندم و پرشدن خزانه کرملین، «بازار شیکاگو» این محصول را کمتر از نصف اوج قیمت آن پس از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین،‌ قیمت‌گذاری کرده است.‌

عرضه بیش از حد گندم روسیه،‌ باعث کاهش قیمت این محصول شده و کرملین برای کمک به کشاورزان روسی و افزایش درآمد مالیاتی،‌ سعی دارد که یک قیمت حداقلی برای صادرات گندم وضع کند. مسکو امیدوار است که با این اقدام، به بازار گندم ثبات بخشد و درآمد بیشتری پیدا کند تا مشکلات مالی این کشور به دنبال جنگ اوکراین، کاهش پیدا کند.

کارشناسان معتقدند تعیین کف قیمت برای گندم نشانه دیگریست که کرملین قصد دارد کنترل صادرات غلات خود را شدیدتر کند. مسکو در حالیکه همچنان زیرساخت‌های صادرات محصولات کشاورزی اوکراین را هدف قرار می‌دهد، قصد دارد حمایت خریداران آسیایی و آفریقایی را نیز به دست آورد.

کارشناسان معتقدند با نگرانی درخصوص بلاتکلیفی ارسال محصولات کشاورزی اوکراین به سراسر جهان، با افزایش تولید گندم روسیه،‌ برطرف شده است.‌