به گزارش اکوایران زغال‌سنگ حرارتی در معاملات آتی بورس کالایی آمریکا تا 442 دلار به ازای هر تن صعود کرد؛ این رقم اگرچه با رکورد قیمتی این محصول در سال جاری که در روزهای ابتدایی ماه سپتامبر به ثبت رسیده فاصله حدود 10 دلاری دارد اما نسبت به نرخ فروش آن در زمان مشابه در سال قبل رشدی 150 درصدی داشته است و بنابراین باید اذعان کرد که اقبال به این سوخت فسیلی بازگشته است.

بازگشت اروپا به عصر زغال

محدودیت صادرات گاز به اروپا از سوی روسیه از سال گذشته آغاز شد و در شرایط کنونی به اوج رسیده است. این محدودیت در تامین انرژی باعث شده تا اروپایی‌ها مجدد به استفاده از زغال‌سنگ حرارتی برای تامین بخشی از انرژی مورد نیاز خود روی آوردند. آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود از افزایش 7 درصدی مصرف زغال‌سنگ حرارتی در اروپا ظرف سال 2022 خبر داد؛ این در حالی است که این قاره در سال گذشته میلادی نیز 14 درصد بر میزان مصرف زغال‌سنگ حرارتی خود افزود. رشد مصرف زغال‌سنگ حرارتی در اروپا در حالی به وقوع می‌پیوندد که دنیا و به خصوص کشورهای اروپایی درصدد حذف این سوخت به شدت آلاینده بودند. اما چالش میان کشورهای این منطقه و روسیه و جهش نرخ انرژی ظرف بیش از یک سال اخیر باعث شد تا تمامی اهداف زیست محیطی تحت شعاع قرار گرفته و به دست فراموشی سپرده شود.

قاره سبز اکنون به واردات زغال‌سنگ دریایی از آفریقای جنوبی، اندونزی و حتی استرالیا که در گذشته واردات زغال از آن را متوقف کرده بود، روی آورده است.

هندی‌ها مقصد جدید زغال روسیه

معاملات آتی زغال سنگ نیوکاسل، که معیاری برای منطقه پرمصرف آسیا تلقی می‌شود نیز به رکورد جدید قیمتی 460 دلار به ازای هر تن رسید. تداوم تقاضای قوی و اختلالات مداوم عرضه متاثر از استمرار جنگ در اروپای شرقی مهم‌ترین دلایل این صعود قیمتی است.

چین و هند به ترتیب بزرگترین مصرف‌کنندگان زغال‌سنگ حرارتی در آسیا هستند. برآوردها از احتمال رشد 10 درصدی مصرف زغال حرارتی در هند برای سال جاری خبر می‌دهد. اقتصاد این کشور در حال توسعه بوده و مصرف برق درآن به شکل مستمری زیاد می‌شود. این موضوع به شکل طبیعی تقاضا برای زغال را در این کشور افزایش داده است. در حالی که روسیه با تحریم بسیاری از کشورها روبرو شده، افزایش تقاضا از سوی هند توانسته به کمک این کشور در فروش محصول زغال حرارتی بیاید.

پیش از حمله روسیه به اوکراین و وضع تحریم علیه روسیه، هنداهانه م تنها 300 تا 70 هزار تن زغال حرارتی از این کشور اروپای شرقی خریداری می‌کرد؛ اما پس از شروع جنگ میزان خرید تقریبا 2 برابر شده است. چینی‌ها نیز همچنان از جمله کشورهای طرف قرارداد روسیه برای خرید زغال حرارتی هستند. این در حالی است که در منقطه آسیای شرقی کشورهای ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان درصدد کاهش تبادل تجاری با روسیه و حذف خرید زغال از این کشور هستند.