به گزارش اکوایران بهای سنگ‌آهن دریایی آسیا در شرایطی که فعالان بازار چشم‌انتظار نتیجه جلسه فدرال رزرو و تصمیم‌گیری در خصوص نرخ بهره بودند، عقبگرد داشت. در حالی که قرار بود اعضای فدرال رزرو در روز سه‌شنبه و چهارشنبه 20 و 21 سپتامبر دور هم جمع شده و برای نرخ بهره در آمریکا تصمیم بگیرند، اغلب فعالان بازار ترجیح دادند تا مشخص شدن نتیجه این جلسه خریدهای خود را به تعویق بیندازند و این موضوع به کاهش بهای سنگ‌آهن منجر شد.

در عین حال همچنان، تمایل به خرید برای محموله‌های سنگ‌آهن با عیار متوسط از سوی چینی‌ها بیشتر می‌شود، خریداران به دنبال سنگ آهن ارزان هستند که حاشیه سود آن‌ها را افزایش می‌دهد. بنا به گفته یک فعال بازار؛ احتمالا حاشیه سود فولادسازی و فروش سنگ‌آهن تا پایان امسال وضعیت بهتری پیدا نکند، چرا که بازار با برتری عرضه نسبت به تقاضا روبرو است.

زغال گران می‌شود

در دومین روز از هفته جاری بهای زغال‌سنگ آسیا فوب استرالیا و سی‌اف‌آر چین افزایشی شد؛ به این ترتیب پلتس پریمیوم زغال‌سنگ کک‌شو آسیا فوب استرالیا را با رشد نرخ 6 دلاری به ازای هر تن برابر 256 دلار و 50 سنت ارزیابی کرد. احتمال رشد تقاضا برای زغال‌سنگ از سوی چین عامل این رشد قیمتی بود. در عین حال فعالان بازار از فروش زغال‌سنگ کک‌شو متوسط فوب استرالیا با نرخی در محدوده 253 تا 257 دلار به ازای هر تن خبر دادند.

پلتس پریمیوم زغال‌سنگ کک‌شو سی‌اف‌آر چین را نیز در روز سه‌شنبه 20 سپتامبر با رشد نرخ 3 دلاری برابر 300 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد؛ افزایش بهای زغال‌سنگ داخلی در چین عامل این رشد قیمتی بود. افزایش سختگیری‌های ایمنی در معادن زغال‌سنگ چین باعث کاهش تولید این محصول در زمستان شده و این موضوع می‌تواند زمینه رشد نرخ را در این بازار مهیا کند.

بن‌بست معاملاتی قراضه

پلتس در گزارش روزانه خود از بازار آهن و فولاد، نرخ قراضه وارداتی به ترکیه را در روز سه‌شنبه 20 سپتامبر برابر 349 دلار به ازای هر تن ارزیابی کرد. از میزان واردات قراضه به ترکیه کاسته شده است، چرا که از ریسک‌پذیری خریداران کاسته شده و متقاضیان قراضه ترجیح می‌دهند خریدهای خود را تا مشخص شدن نتیجه به تعویق بیندازند، در عین حال فروشندگان نیز از ارائه تخفیف بیشتر برای فروش محصولشان خوددرای کرده و به این ترتیب این بازار با بن بست معاملاتی مواجه شده است. نرخ قراضه وارداتی به ترکیه ظرف 3 هفته سپری شده از سپتامبر حدود 50 دلار به ازای هر تن کاهش داشته و فروشندگان قراضه بر این باورند که این قیمت کف نرخ فروش این محصول بوده و حاضر به ارائه تخفییف بیشتر نیستند.