به گزارش اکوایران هر سه شاخص‌ اصلی وال‌استریت در هفته پایانی ماه اکتبر با رشد ارزش مواجه شدند؛ این دومین هفته متوالی برای S&P500 و چهارمین هفته متوالی برای داوجونز بود که برخلاف هفته‌های قبل بر ارزش آن‌ها افزوده شد. به این ترتیب در بازه زمانی یک هفته منتهی به روز جمعه 28 اکتبر، شاخص نزدک رشدی 2.1 درصدی، شاخص  داوجونز افزایشی 5.7 درصدی و شاخص S&P500 رشدی 3.99 درصدی را به ثبت رساندند. در عین حال بازده ماهانه این 3 شاخص نیز مثبت ثبت شد، البته همچنان این بازار در بازه زمانی سالانه با افت ارزش روبرو است.

اکتبر روز خوش بازار سرمایه

ظرف یک ماه منتهی به روز جمعه 28 اکتبر، شاخص داوجونز رشدی 12.4 درصدی داشت، این بیشترین رشد ماهانه این شاخص بورسیی پس از ماه مه امسال بود؛ در عین حال شاخص S&P500 نیز در این بازه زمانی یک ماهه افزایشی 7.1 درصدی و شاخص نزدک رشدی 3.4 درصدی را به ثبت رساند.

رایان دتریک، استراتژیست ارشد بازار در گروه کارسون در اوماها، گفت: اکتبر یکی از بهترین ماه‌ها در کسب سود برای شاخص داوجونز بود، ثبت رشد 12.5 درصدی برای این شاخص در بازه ماهانه احتمالا سیگنالی از به پایان رسیدن روند نزولی در این بازار است و به نظر می‌رسد روزهای خرسی بازار به پایان نزدیک می‌شود.

دتریک به افزایش درآمد شرکت‌های کوچک و متوسط فعال در بازار سرمایه آمریکا خبر داد و گفت: درحالی که درآمد شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه راضی‌کننده نبود، بر درآمد شرکت‌های کوچک و متوسط افزوده شد و این موضوع نیز از رشد بازار سرمایه حمایت کرد.  

در عین حال هفته پایانی ماه اکتبر دومین جمعه متوالی بود که بازار سهام آمریکا با خریدهای تهاجمی مواجه شد که این موضوع نشان از برآورد رشد قیمت در این بازار از سوی فعالان بازار دارد.

داده‌های اقتصادی منتشر شده در آمریکا احتمال بازبینی فدرال رزرو در تشدید سیاست انقباضی را مطرح کرده است، هفته آینده جلسه فدرال رزور برگزار شده و احتمالا در این نشست در خصوص میزان رشد نرخ بهره برای ماه نوامبر و احتمالا دسامبر تصمیم گرفته می‌شود. اغلب فعالان احتمال رشد 75 واحدی در نرخ بهره آمریکا برای ماه نوامبر می‌دهند، اما بر این باورند که فدرال رزرو برای ماه دسامبر از رشد 75 واحدی دیگر در نرخ بهره عقب‌نشینی می‌کند. این احتمال از سویی زمینه تضعیف ارزش شاخص دلار آمریکا ظرف روزهای اخیر را فراهم کرده است و از سوی دیگر بر ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران افزوده است.

کاهش اطمینان مصرف‌کنندگان آمریکایی به سود وال‌استریت

هفته گذشته شاخص اطمینان مصرف‌کنندگان آمریکایی کمتر از پیش‌بینی اقتصاددانان اعلام شد. تضعیف این شاخص اگرچه نشانه‌ای از بدبینی عمومی به آینده اقتصادی است و مثبت تلقی نمی‌شود، اما باعث شد تا احتمال عقب‌نشینی فدرال رزرو از سیاست تهاجمی مطرح شده و این موضوع به کاهش ارزش شاخص دلار و در عین حال بازگشت اقبال به دارایی‌های پرریسک منجر شود.