به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس در شروع معاملات روند نزولی پیدا کرد و در 90 دقیقه ابتدایی افت هزار واحدی داشت. اما پس از آن روند شاخص صعودی شد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با افزایش 3 هزار و 84 واحدی به رقم یک میلیون و 283 هزار و 540 واحد رسید. 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات 689 واحد نسبت به روز  سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 365 هزار و 750 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 1.7 واحد رشد کرد و در رقم 17 هزار و 386 واحد باقی ماند. 

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 386 نماد رشد قیمت داشتند و 282 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 58 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 42 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه از بورس

در مجموع معاملات چهارشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای بیست و چهارمین روز متوالی منفی شد و 271 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز گذشته 42 درصد افزایش یافته است. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (شرکت فولاد مبارکه) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 43 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، نمادهای شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) و شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «وامید»، «فملی» و «شاراک» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند. امروز نمادهای پالایشی گروه «فراورده‌های نفتی و کک» سبزترین گروه بازار سهام بودند. 

در مقابل نمادهای «شستا»، «ومعادن» و «های‌وب» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «فزر»، «ومهان» و «شگویا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «دماوند»، «فجهان» و «خدیزل» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و خزامیا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تکیمیا، گدنا و دی پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات چهارشنبه 62 نماد صف خرید داشتند و 49 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 2 درصدی به 135 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 2 درصد افزایش یافت و 111 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار 3 میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم 39 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد رافزا (شرکت رایان هم افزا) با صف‌ خرید 5 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از رافزا، نمادهای شکام (شرکت صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز) و کحافظ (شرکت کاشی و سرامیک حافظ) بیشترین صف خرید را داشتند. در پایان معاملات امروز تنها دو نماد بالبر و آباد صف فروش داشتند. 

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 819 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 12 هزار و 248 میلیارد تومان بود که 73 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 12 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 369 میلیارد تومان رسید. 

 جدول معاملات

در معاملات امروز نماد خزامیا (شرکت زامیاد) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 75 میلیارد تومان بود. 

پس از خزامیا، شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای شستا و خگستر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز شستا با تعداد 600 میلیون و 418 هزار و 970 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خساپا  تعلق داشت. دو نماد خودرو و دانا در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس