به گزارش اکوایران ، در معاملات روز سه‌شنبه 24 آبان ماه، شاخص کل بورس پایتخت از ابتدا روند صعودی پیدا کرد اما تنها نیم ساعت صعود کرد و پس از چند بار تغییر جهت، در نهایت و در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 410 هزار و 455 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 2 هزار و 281 واحد صعود کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز با رشد هزار و 3 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 399 هزار و 819 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 12 واحد افزایش به رقم 18 هزار و 431 واحد رسید. 

بورس

عرضه و تقاضا در معاملات سه‌شنبه

در معاملات سه‌شنبه 74 نماد صف خرید داشتند و 23 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با کاهش 23 درصدی به 127 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 6 درصد افزایش یافت و 258 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 66 میلیارد تومان ایستاد. 

در پایان معاملات نماد مادیرا (شرکت صنایع مادیران) با صف‌ خرید 14 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از مادیرا، نمادهای حتوکا (شرکت حمل و نقل توکا) و وآذر (شرکت سرمایه گذاری توسعه آذربایجان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

نمادهای سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 376 نماد رشد قیمت داشتند و 276 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 58 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 42 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

تداوم خروج سرمایه

در مجموع معاملات سه‌شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای ششمین روز متوالی منفی شد و 279 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شبندر (شرکت پالایش نفت بندعباس) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 26 میلیارد تومان بود. پس از شبندر، نمادهای شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و وبملت (بانک ملت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «خودرو»، «بفجر» و «وغدیر» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «پارس»، «ومعادن» و «شبندر» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «شگویا»، «شجم» و «زاگرس» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فغدیر»، «فزر» و «اتکای» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خگستر صدرنشین است و شپنا و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، تلیسه و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

جدول معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 11 هزار و 523 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 6 هزار و 26 میلیارد تومان بود که 52 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 11 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 337 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 117 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، نماد شپنا بیشترین ارزش معاملات را داشت و شبندر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خودرو و وآذر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام شستا با تعداد 420 میلیون و 980 هزار و 424 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خگستر تعلق داشت. نمادهای خودرو و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

بورس