به گزارش اکوایران روسیه توافقی 180 روزه برای ایجاد کریدور امن صادرات غلات از اوکراین را تایید کرد. اوکراین ازجمله بزرگترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان غلات جهانی است. ارزش صادرات محصولات کشاورزی اوکراین  در سال 2021 به بیش از 27 میلیارد دلار رسید؛ در عین حال این کشور جزو صادرکنندگان برتر جهانی روغن آفتابگردان قرار گرفت به نحوی که 46 درصد عرضه جهانی این محصول توسط اوکراین انجام شد. بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد، اوکراین در سال گذشته میلادی در رتبه  پنجم بزرگترین صادرکننده بزرگ دنیا قرار گرفت؛ این کشور  9 درصد عرضه جهانی گندم دنیا را در سال 2021 در اختیار داشت.

خبر توافق روسیه برای ایجاد کریدور امن صادراتی به مدت 180 روز بهای گندم در معاملات آتی بورس شیکاگو را از 8.59 دلار به ازای هر بوشل به 8.14 دلار به ازای  هر بوشل عقب راند.

افت تولید غلات اوکراین در میانه جنگ

در 7 آوریل 2022، ولدیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که تقریبا 22 میلیون تن غلات در بنادر اوکراین مسدود شده است. این در حالی بود که بازار جهانی به دلیل کسری عرضه با رشد  نرخ قابل ملاحظه‌ای روبرو بود. توافق روسیه با اوکراین با میانجیگری سازمانن ملل و ترکیه برای ایجاد کریدور امن صادرات غلات از مسیر بندر سیاه باعث شد تا اوکراین ظرف نیمه دوم سال 2022 فرصت صادرات بخشی از غلات انبار شده در سیلوها را پیدا کند. بر اساس داده‌های وزارت کشاورزی که روز 21 نوامبر منتشر شد، اوکراین ظرف ماه‌های سپری شده از سال زراعی جاری بالغ بر 23 میلیون و 800 هزار تن غلات صادر کرد که این رقم نسبت به میزان صادرات غلات این کشور در دوره مشابه قبل کاهشی 31.7 درصدی داشت.       

به گزارش رویترز، دولت اوکراین اعلام کرده است که می تواند امسال بین 50 تا 52 میلیون تن غلات برداشت کند که این رقم نسبت به رکورد 86 میلیون تنی برداشت غلات در سال 2021 به دلیل از دست دادن زمین کشاورزی به دلیل حمله روسیه کاهش داشته است.