به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد اما تنها در 20 دقیقه ابتدایی رشد کرد و در نهایت افت کرد. 

در پایان معاملات شاخص نسبت به روز چهار‌شنبه هزار و 9979 واحد ریزش کرد و به سطح یک میلیون و 408 هزار و 208 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن در یک ساعت ابتدایی صعودی بود و با وجود نزولی شدن در ادامه معاملات، در نهایت سبزپوش ماند و در پایان معاملات امروز 799 واحد نسبت به روز چهار‌شنبه بالا آمد و در رقم 408 هزار و 101 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم قرمزپوش شد و 28 واحد نزول کرد و به رقم 18 هزار و 564 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 284 نماد رشد قیمت داشتند و 377 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

افزایش خروج سرمایه حقیقی

در مجموع معاملات شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 141 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 35 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای شبندر (شرکت پالایش نفت بندرعباس) و بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار سهام

امروز نمادهای «خودرو»، «حکشتی» و «خساپا» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «شبندر»، «شتران» و «شپنا» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «خدیزل»، «دتوزیع» و «قچار» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «زاگرس» و «شاوان» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خودرو صدرنشین است و خگستر و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و تلیسه پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در معاملات شنبه 53 نماد صف خرید داشتند و 37 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 11 درصدی به 169 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 270 درصد کاهش یافت و 326 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 97 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد وملی (هلدینگ گروه توسعه ملی) با صف‌ خرید 16 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از وملی، نمادهای مداران (شرکت داده پردازی ایران) و کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و 788 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 9 هزار و 395 میلیارد تومان بود که 60 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 4 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 147 میلیارد تومان رسید. 

 در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 221 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و خساپا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد شپنا و حکشتی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام خودرو با تعداد 887 میلیون و 81 هزار و 433 سهم در صدر قرار گرفته است. خساپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد خگستر و دی نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس