اوایل مهرماه با ادامه‌دار شدن نزول سنگین شاخص‌های بورس، مدیران بورسی به فکر چاره اندیشی افتادند تا در نهایت در نیمه‌های مهر ماه جلسه‌ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران هلدینگ‌های بزرگ بازار سرمایه در حضور وزیر اقتصاد در محل وزارتخانه، برگزار شد. گفته می‌شد در این جلسه بیش از 80 درصد از مدیران بازار سرمایه حضور داشتند تا بازار را از این بحران ایجاد شده نجات دهند.

اما این جلسه نتیجه‌ای جز سقوط شاخص بورس به همراه نداشت و شاخص با افت 11 هزار واحدی در روز کاری بعد مواجه شد. اما خبر تغییر فرمول محاسبه نرخ گاز صنایع پتروشیمی کشور، توانست گروه متانولی‌ها را روی صفر تابلو نگه دارد، نرخی که قرار بود از 5 هزار تومان به 4 تا 3 هزار و 600 تومان کاهش پیدا کند.

شاخص بورس تهران در انتهای مهر ماه به زیر یک میلیون و 600 هزار واحد افت کرد و به گفته فعلان بازار، بورس بازاری بود که به فراموشی سپرده شد. در این شرایط خبر رسید که ایرانیان رتبه دوم خرید ملک در ترکیه را از آن خود کرده‌اند. از طرفی وزارت صمت اعلام کرد که 10 شرکت آمادگی خود را برای واردات خودرو اعلام کرده‌اند.

گزارش‌های مالی شش ماه دوم سال شرکت‌های بورسی روی سامانه کدال قرار گرفت و شاخص آبان ماه را با افت 12  هزار واحدی آغاز کرد تا باز هم مدیران اقتصادی دولت به فکر چاره‌ای برای بازار سرمایه باشند. در جلسه هماهنگی اقتصادی دولت مقرر شد که  بسته حمایتی مصوبه سال پیش برای بازار سرمایه برای سال جاری نیز در دستور کار باشد.

اما پس از آن شاخص بورس تهران 19 هزار واحد افت کرد. چندی نگذشت که خبر استیضاح ویز صمت در فضای مجازی پیچید. خبری دیگر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد که گفته می‌شد روی محصولات فلزی، نفتی و معدنی عوارض و مالیات جدیدی وضع می‌شود که تأثیر خود را روی بازار سرمایه گذاشت.

شایعه استعفای رییس سازمان بورس قوت گرفت اما مجید عشقی در یک نشست خبری این موضوع را کاملا تکذیب کرد و اعلام کرد که تا آخرین لحظه می‌ایستم. شاخص چهارشنبه 4 آبان ماه با افت 25 هزار واحدی مواجه شد و ارزش بازار سرمایه به رقم 4 هزار و 605 هزار میلیارد تومان رسید. می‌توان گفت که این آخرین افت شاخص برای نیمه اول پاییز 1401 بود.

مجید عشقی رییس سازمان بورس در یک نشست خبری از رونمایی یک بسته جدید حمایتی از بازار سرمایه خبر داد. بیمه کردن سهام حاضر در پورتفوی اشخاص حقیقی تا سقف 100 میلیون تومان، انتشار اوراق اختیار تبعی فروش بر روی سهام موجود، تزریق منابع جدید توسط صندوق‌های حاکمیتی برای خرید سهام در بازار سرمایه، واریز منابع مندرج در ردیف بودجه سال 1401 به صندوق تثبیت جمعاً به مبلغ حدود 5 هزار میلیارد تومان، نظارت و پایش مستقیم و مستمر فعالیت اشخاص حقوقی بازار سرمایه، همکاری مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد جهت مدیریت نرخ سود، افزایش سپرده گذاری مستقیم سازمان بورس نزد صندوق تثبیت، محدود کردن بخش فروش بازارگردان‌ها تا اطلاع ثانوی، توقف پذیره نویسی اوراق بهادار و عرضه‌های اولیه تا زمان بازگشت ثبات به بازار سرمایه و بازگشت زمان جلسه معاملاتی در فرابورس به روال سابق از ساعت 13 به 12 و 30 دقیقه به عنوان 10 بند این بسته حمایتی معرفی شد.

بازار تا نیمه‌های آبان ماه روند صعودی به خود گرفت و شرکت سرمایه گذاری اهداف بلوک ۱۲ درصدی نماد فارس را به ارزش ۱۰۸ هزار میلیارد تومان خریداری کرد که به عنوان بزرگترین معامله تاریخ ایران ثبت شد.

همچنین در خبرها آمده بود که شرکت ایران‌خودرو به همراه چهار شرکت دیگر خودرویی به لیست وارد کنندگان خوردو اضافه شده است.

آبان ماه از نیمه گذشت و شاخص توانست با رشدهای ایجاد شده به واسطه حمایت‌های سازمان و صد البته افزایش نرخ دلاری در بازار آزاد به سطح ابتدایی پائیز خود برسد و شاخص بورس تهران با توجه به افزایش قیمت کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی و همچنین جهش مجدد قیمت دلار، توانست سطح یک میلیو ون 300 هزار واحدی از دست رفته مهر ماه را پس بگیرد.

برای سهم‌های خودرویی‌ آبان ماه، یکی از ماه‌های پرنوسان به حساب می‌آمد. مدیریت بورس کالا با عرضه تارا و 207 در بورس کالا موافقت کرد. اما مدیر عامل ایران خود این موضوع را تکذیب کرد تا در نهایت خبر عرضه مجدد تارا و 207 در بورس کالای ایران، گروه خودروییها را  تا صف خرید پیش ببرد.

شاخص بورس تهران ارزش 5000 هزار میلیارد تومانی خود را پس گرفت و محمدرضا پورابراهیمی، اعلام کرد که در حال متقاعد کردن تیم اقتصادی دولت است که ابزارهای تشویقی را برای بازار سرمایه در بحث نرخ خوراک پتروشیمی‌ها بگنجانند و به نحوی سیاست‌گذاری کنند که خروجی تصمیمات در این حوزه مانند امسال نشود. 

این خبر به رشد بازار سرمایه کمک کرد تا بازار سرمایه در نیمه دوم آبان ماه همچنان سبز باقی بماند. از دیگر خبرهای آبان ماه برای بازار سرمایه شروع مجدد فروش دارایی‌های مازاد بانک‌ها بود که توسط وزیر اقتصاد مطرح شده بود و بانک‌ها مکلف به فروش دارایی‌های مازاد خود کردند. احسان خاندوزی اعلام کرد بانک‌ها به طور ویژه از صندوق املاک و مستغلات برای نقد کردن دارایی‌های خود استفاده کنند.

همچنین نمادسهام یار برای بیمه کردن پرتفوی زیر 100 میلیون تومانی بازگشایی شد و تعداد 26 هزار و 379 ورق اختیار فروش تبعی با نماد سهام یار توسط حقیقی‌های واجد شرایط در اولین روز عرضه خریداری گردید.

شاخص بورس تهران در انتهای آبان ماه 1401 به محدوده یک میلیون و 410 هزار واحدی رسید و شاخص بورس تهران به همه اخبار و حواشی ایجاد شده خود را در همین محدوده تا نیمه انتهای نیمه اول آذر ماه نگه داشت. جایی که خبر قطع گاز صنایع بین اهالی بازار سرمایه دست به دست می‌شد. انتظاری که فعالان داشتند، با توجه به کاهش نرخ گاز جهانی، کاهش قیمت گاز بود که با قطع کامل گاز مواجه شدند. مجید عشقی برای این موضوع رایزنی‌های خود را با وزارت نفت آغاز کرد تا شرکت ها در این بازده زمانی که با قطع گاز مواجه هستند نسبت به تعمیرات دوره‌ای خود اقدام کنند. پس از قطع گاز پتروشیمی‌ها این فرایند به شرکت پارس فولاد سبزوار (با نماد فسبزوار) هم رسید و پس از آن نماد آهن و فولاد ارفع بود که از قطع گاز خود خبر داد.

انتشار خبر افزایش قیمت گروه دارویی دیگر خبری بود که به این صنعت کمک کرد. در انتهای آذر ماه نرخ دلار در بازار آزاد رشد کرد و به همین واسطه نرخ دلار سامانه نیما از کانال 28 هزار تومانی به سمت بالا شروع به حرکت کرد و خود را در محدوده 29 هزار تومانی هم دید.

اما در نهایت با خبر احسان خاندورزی در رابطه با وضعیت فروش سهام تودولی خودروسازان پاییز برای بازار سرمایه با رشد بیش از 12 درصدی به پایان رسید.

احسان خاندورزی اعلام کرد بالاخره کنسرسیومی از فعالان بخش خصوصی صنعت خودرو برای خرید سهام تودلی دو خودروساز تشکیل شده است. 

شاخص بورس تهران در آخرین روز کاری پاییز در یک قدمی یک میلیون و 500 هزار واحد کار را تمام کرد تا فعالان بازار در هفته آینده و برای زمستان به مطالعه صورت‌های مالی 9 ماهه شرکت‌ها بپردازند.