به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس در شروع معاملات روند صعودی پیدا کرد و در یک ساعت ابتدایی بیش از هزار واحد رشد کرد. روند صعودی شاخص در ادامه حفظ شد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با رشد 4 هزار و 104 واحدی به رقم یک میلیون و 496 هزار و 199 واحد رسید. 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد و در پایان معاملات 3 هزار و 322 واحد نسبت به روز سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 445 هزار و 720 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 109 واحد رشد کرد و در رقم 19 هزار و 172 واحد باقی ماند. 

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 441 نماد رشد قیمت داشتند و 217 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 67 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 33 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج سرمایه از بورس

در مجموع معاملات چهارشنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 13 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

 بیشترین خروج پول حقیقی به سهام آریان (شرکت پارس آریان) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 33 میلیارد تومان بود. پس از آریان، نمادهای رفاه (شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه) و وغدیر (شرکت سرمایه گذاری غدیر) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر نمادهای وبانک، وپاسار، وبصادر، وسدید و ونوین بیشترین ورود پول را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز قیمت سهام تمامی نمادهای بانکی رشد کرد و گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» سبزترین گروه بازار بود. 

نماد «وبانک» بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشت و پس از آن، نمادهای «وبملت» و «وپاسار» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل نمادهای «میدکو»، «فولاد» و «شتران» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای «فجهان»، «ومهان» و «غصینو» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «زاگرس» و «وسپهر» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شتران صدرنشین است و خگستر و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات چهارشنبه 130 نماد صف خرید داشتند و 15 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 0.3 درصدی به 355 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 3 درصد افزایش یافت و 243 میلیارد تومان بود. در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید در رقم 215 میلیارد تومان ایستاد و بازار با مازاد تقاضا بسته شد. 

در پایان معاملات نماد خفنر (شرکت فنرسازی خاور)  با صف‌ خرید 25 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از خفنر، نمادهای کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات تنها نماد ومعلم صف فروش داشت که ارزش آن 1.5 میلیارد تومان بود.

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 15 هزار و 204 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 311 میلیارد تومان بود که 2 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 11 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 4 هزار و 462 میلیارد تومان رسید.

در معاملات امروز نماد وبانک (شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 127 میلیارد تومان بود. 

پس از وبانک، سمگا بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای وبصادر و شتران در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز وبصادر با تعداد 501 میلیون و 735 هزار و 113 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به شستا تعلق داشت. دو نماد وتجارت و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس