به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس صعودی شد. در 5 دقیقه ابتدایی معاملات شاخص کل رشد کرد اما پس از نزول کرد، به طوری که رشد دقیقه‌های اول را از دست داد، اما پس از نیم ساعت بار دیگر شاخص رو به بالا تغییر جهت داد.

در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 576 هزار و 396 واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه 12 هزار و 829 واحد رشد داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 4 هزار و 300 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 467 هزار و 54 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 61 واحد صعود کرد و به رقم 19 هزار و 829 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 451 نماد رشد قیمت داشتند و 213 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 67 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 33 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای سومین روز معاملاتی متوالی مثبت بود و 184 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس اضافه شد.

در معاملات روز دوشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 43 میلیارد تومان بود. پس از شپنا نمادهای شستا و شبندر بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. از طرف دیگر نمادهای پخش ، میدکو و حکشتی نیز به ترتیب با 60.6 میلیارد تومان و 39.6 میلیارد تومان و 36.3 میلیارد تومان بیشترین ورود پول حقیقی را در روز دوشنبه تجربه کردند.

لیدرهای بازار سهام

امروز قیمت سهام اغلب معدنی های بازار افزایش داشت و کگل ، میدکو و نوری بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای فولاد ، فملی و وبانک بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بازار به ثبت رساندند.

در فرابورس نیز نمادهای کگهر ، وهور و هرمز بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای آریا ، بپاس و غصینو بیشترین تأثیر کاهشی را در افت شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورسی امروز نیز خودرو بیشترین تراکنش را داشت و صدر نشین شد و خگستر و کگل در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای گدنا ، دی و فرابورس پرتراکنش ترین نماد ها بودند.

 عرضه و تقاضای معاملات دوشنبه

در معاملات روز دو شنبه 5 دی ماه 161 نماد صف خرید داشتند و 13 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 3 درصدی به 629 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 20 درصد کاهش یافت و 202 میلیارد تومان بود.

جدول معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 208 هزار و 341 میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 199 هزار و 9 میلیارد تومان بود که 96 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 3.5 صدم درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 110 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 218 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، خگستر بیشترین ارزش معاملات را داشت و کگل رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خساپا و نوری در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 867 میلیون و 536 هزار و 634 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به دی تعلق داشت. دو نماد خساپا و خبهمن نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس