به گزارش اکوایران ، روز چهارشنبه شاخص کل بورس از ابتدای معاملات روند صعودی پیدا کرد و در 10 دقیقه ابتدایی توانست وارد کانال 1.6 میلیونی شود. 

روند صعودی شاخص در ادامه حفظ شد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با رشد 70 هزار و 917 واحدی به رقم یک میلیون و 647 هزار و 314 واحد رسید. 

امروز شاخص کل هم‌وزن نیز رشد قابل توجهی داشت و در پایان معاملات 13 هزار و 626 واحد نسبت به روز دوشنبه بالا آمد و در رقم 480 هزار و 681 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس یک کانال بالا آمد و با رشد 588 واحدی به ارتفاع 20 هزار و 417 واحد صعود کرد. 

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 590 نماد رشد قیمت داشتند و 72 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 89 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 11 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود سرمایه از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای چهارمین روز معاملاتی متوالی مثبت بود و 867 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که بیشترین رقم در سال جاری است.

در معاملات روز دوشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام فولاد اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 101 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، نمادهای شپدیس، نوری، وآذر و شتران بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. از طرف دیگر نمادهای شستا، خگستر، وغدیر، سپید و شبندر نیز بیشترین خروج پول حقیقی را در روز دوشنبه داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای فولاد، فارس و فملی بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای دسبحا، قهکمت و وآذر بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بازار به ثبت رساندند.

در فرابورس نیز نمادهای کگهر، آریا و بپاس بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای گدنا، غصینو و سغدیر بیشترین تأثیر کاهشی را در افت شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورسی امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و صدرنشین شد و شپنا و خگستر در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و کرمان پرتراکنش ترین نماد ها بودند.

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات امروز، 234 نماد صف خرید داشتند و 7 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 42 درصدی به 895 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 21 درصد کاهش یافت و 160میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) با صف‌ خرید 35 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از ذوب، نمادهای رمپنا (شرکت گروه مپنا) و غدیس (شرکت پاکدیس) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در پایان معاملات، دو نماد صف فروش داشتند، خفنر بیشترین صف فروش را داشت و نماد انرژی2 در رتبه‌ بعدی بود.

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 17 هزار و 88 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 941 میلیارد تومان بود که 11 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 60 درصدی به نسبت روز دوشنبه به رقم 11 هزار و 353 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در سال جاری است.

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 302 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای خگستر و خساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز شستا با تعداد 2 میلیارد و 477 میلیون و 97 هزار و 272 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد خساپا و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس