به گزارش اکوایران، امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل و شاخص هم‌وزن بورس صعودی شد. در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 593 هزار و 275 واحد ایستاد که نسبت به روز یکشنبه 28 هزار و 909 واحد رشد داشته است.

شاخص هم وزن در پایان معاملات امروز 8 هزار و 765 واحد نسبت به روز یکشنبه بالا آمد و در رقم 473 هزار و 136 واحد ایستاد. 

شاخص کل فرابورس هم سبزپوش شد و 321 واحد صعود کرد و به رقم 20 هزار و 346 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 561 نماد رشد قیمت داشتند و 98 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 85 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 15 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

ورود پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 550 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. 

در معاملات روز دوشنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام خودرو اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 75 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، بزرگان گروه خودرویی‌، با خساپا و خگستر بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. حکشتی و وبملت نیز در رتبه‌های بعدی بودند. 

در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای شستا، خاور و ونوین تعلق داشت. 

لیدرهای بازار سهام

امروز بزرگ‌ترین شرکت‌های بازار، سه نماد فملی، فولاد و فارس بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای وامید، وپخش و شفا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل بازار به ثبت رساندند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، آریا و فجهان بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای کگهر، پخش و وسپهر بیشترین تأثیر منفی را در افت شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز خگستر بیشترین تراکنش را داشت و شستا و شتران در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای ولبهمن، گدنا و دی پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

صف‌های خرید و فروش معاملات دوشنبه

در معاملات دوشنبه، 187 نماد صف خرید داشتند و 11 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 170 درصدی به 901 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 4 درصد کاهش یافت و 218 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد خودرو (شرکت ایران خودرو) با صف‌ خرید 126 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از خودرو، نمادهای خساپا (شرکت سایپا) و فاذر (شرکت صنایع آذر آب) بیشترین صف خرید را داشتند. 

جدول معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 217 هزار و 706 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 207 هزار و 428 میلیارد تومان بود که 95 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 6 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 7 هزار و 679 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 333 میلیارد تومان بود. 

پس از خگستر، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و ولبهمن رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خساپا و وساپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد 903 میلیون و 250 هزار و 325 سهم در صدر قرار گرفته است. خگستر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد دی و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس