به گزارش اکوایران، روز چهارشنبه شاخص کل بورس از ابتدای معاملات روند نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات شاخص کل بورس با ریزش 16 هزار و 91 واحدی به رقم یک میلیون و 652 هزار و 95 واحد رسید. 

امروز اما شاخص کل هم‌وزن از ابتدا صعودی شد و پس از نوسانی کوتاه، تا به پایان به صعود ادامه داد. در پایان معاملات 568 واحد نسبت به روز سه‌شنبه بالا آمد و در رقم 504 هزار و 205 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با افت 110 واحدی به سطح 21 هزار و 33 واحد نزول کرد. 

بورس

دو سمت صعودی و نزولی بازار سهام

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 278 نماد رشد قیمت داشتند و 373 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

خروج پول حقیقی از بورس

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی بود و 385  میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز چهارشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام خودرو اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 80 میلیارد تومان بود. 

پس از خودرو، بزرگان بازار با خروج سرمایه حقیقی مواجه بودند و نمادهای شپنا، وبصادر، نوری، خساپا، وبملت، سفارس، وتجارت، شستا و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به گدنا اختصاص داشت و از آن نمادهای آریان، وتوس، کرمان و کویر بیشترین ورود پول را داشتند.  

لیدرهای بازار

امروز نمادهای شستا، کگل، خودرو و فولاد بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای کویر، تملت و خزامیا بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بازار به ثبت رساندند.  

در فرابورس نیز نمادهای بپاس، زاگرس و شگویا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند و نمادهای غصینو، سمگا و وهور بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز شستا بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و خودرو در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای دی، گدنا و کرمان پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

عرضه و تقاضای بورس

در معاملات چهارشنبه، 116 نماد صف خرید داشتند و 40 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با افت 18 درصدی به 497 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف های فروش 4 درصد کاهش یافت و 337 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد فاذر (شرکت صنایع آذر آب) با صف‌ خرید 77 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از فاذر، نمادهای گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و خنصیر (شرکت مهندسی نصیر ماشین) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر نماد خودرو در پایان معاملات بیشترین صف فروش را داشت. پس از سهام ایران خودرو، نمادهای خودرویی؛ خساپا (سایپا)، خگستر (شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو) و خمحرکه (شرکت نیرومحرکه) در رتبه‌های بعدی بودند. 

 ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 16 هزار و 279 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 782 میلیارد تومان بود که 5 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش یک درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 10 هزار و 525 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 361 میلیارد تومان بود. 

پس از گدنا، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و نماد خزامیا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن نمادهای خگستر و وغدیر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز شستا با تعداد یک میلیارد و 466 میلیون و 799 هزار و 575 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. دو نماد خودرو و خبهمن در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس