به گزارش اکوایران، امروز یکشنبه نهم بهمن ماه در معاملات بورس تهران شاخص کل با ریزش 57 هزار و 900 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 542 هزار و 183 واحد پائین آمد. سقوط 57 هزار و 900 واحدی بزرگ‌ترین ریزش شاخص کل در تمامی سال‌های فعالیت بورس تهران است. 

شاخص کل هم وزن نیز با سقوط 19 هزار و 562 واحدی در رقم 484 هزار و 639 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 604 واحدی در سطح 20 هزار و 223 واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 59 نماد رشد قیمت داشتند و 604 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 9 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 91 درصد بازار افت قیمت داشتند.   

رکورد جدید خروج سرمایه از بورس 

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هفتمین روز متوالی منفی بود و هزار و 928 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

در معاملات روز یکشنبه همانند روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شتران اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 85 میلیارد تومان بود. 

پس از شتران، نمادهای فملی، فولاد، شستا و شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

بورس

نمادهای پیشران

امروز نمادهای فولاد، کگل و فملی بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای وبیمه، فاما و سصفها بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در فرابورس نیز نمادهای کگهر، بپاس و آریا بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  گذاشتند و نمادهای حگهر، رافزا و کتوکا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز اردستان بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و شستا در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز نمادهای کرمان، دی و فروژ پرتراکنش‌ترین نمادها بودند.

ارزش معاملات بازار  

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 17 هزار و 877 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 7 هزار و 265 میلیارد تومان بود که 41 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش 7 درصدی به نسبت روز گذشته به رقم 7 هزار و 782 میلیارد تومان رسید. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، 38 نماد صف خرید داشتند و 311 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 20 درصدی به 386 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 101 درصد افزایش یافت و هزار و 642 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد اردستان (شرکت سیمان اردستان) با صف خرید 211 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از اردستان، نمادهای غدانه (شرکت پنبه و دانه‌های روغنی خراسان) و فمراد (شرکت آلومراد) بیشترین صف خرید را داشتند. 

در سوی دیگر در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد فاذر اختصاص داشت و پس از فاذر، نمادهای گدنا، غاذر، وآذر و فلوله بیشترین صف فروش را داشتند. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس