به گزارش اکوایران، در معاملات روز یکشنبه، 10 اردیبهشت 1402،  شاخص بورس  تهران 40 هزار و 850 واحد نسبت به روز کاری گذشته ریزش کرد و تا سطح 2 میلیون و 479 هزار و 403 واحد بالا آمد. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با رشد 15 هزار و 567 واحدی در رقم 816 هزار و 527 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با رشد 583 واحدی به رقم 30 هزار و 954 واحد رسید. شاخص هم وزن در  فرابورس  هم روند صعودی داشت و با افزایش 2 هزار و 382 واحد به سطح 145 هزار و 970 واحد رسید. 

ورود پول حقیقی به بورس 

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای یازدهمین روز کاری متوالی مثبت شد و هزار و 228 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شد. 

امروز نماد ثبهساز (شرکت بهساز کاشانه تهران) با 183 میلیارد تومان بیشترین ورود پول را داشت. پس از ثبهساز، نمادهای وپست، خساپا و دماوند بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای فولاد، وغدیر، کالا، شپنا و فملی اختصاص داشت. 

بورس

نمادهای پیشران

امروز نمادهای فولاد، فملی، تاپیکو، وبملت و شبندر بزرگان سبزپوش بازار بودند که بیشترین اثر را در صعود شاخص کل  بورس  داشتند و در مقابل فایرا، اپال و بفجر نمادهایی بودند که اثر کاهنده بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای کگهر، آریا و هرمز بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند و نمادهای فجهان، شگویا و سرچشمه بیشترین اثر منفی را بر شاخص کل فرابورس داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز فولاد بیشترین تراکنش را داشت و شستا و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز گدنا، کرمان و خاور بیشترین تراکنش را داشتند. 

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 56 هزار و 772 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 31 هزار و 40 میلیارد تومان بود که 55 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 6 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 20 هزار و 400 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را نیز به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 513 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، فولاد بیشترین ارزش معاملات را داشت و خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و ثبهساز در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا با تعداد یک میلیارد و 500 میلیون و 799 هزار و 838 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به ثبهساز تعلق داشت. دو نماد وبملت و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

بورس

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات یکشنبه، 221 نماد صف خرید داشتند و 10 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 13 درصدی نسبت به روز قبل به هزار و 988  میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 38 درصدی به 42 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس