به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه، 6 خرداد 1402،  شاخص بورس  تهران 34 هزار و 715 واحد نسبت به روز کاری گذشته تنزل کرد و تا سطح 2 میلیون و 311 هزار و 251 واحد پایین آمد. 

شاخص کل هم وزن  بورس  نیز با ریزش 12 هزار و 91 واحدی در رقم 780 هزار و 815 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس  نیز با کاهش 451 واحدی به رقم 29 هزار و 471 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افت 2 هزار و 450 واحد به سطح 142 هزار و 20 واحد رسید. 

خروج پول حقیقی از بازار سهام

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام  منفی شد و هزار و 204 میلیارد تومان  پول حقیقی از بازار سهام  خارج شد که نسبت به روز چهارشنبه افزایش 10 برابری -معادل 912 درصد- داشته است.

امروز نماد شپنا بیشترین خروج پول را داشت که ارزش آن 99  میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای شتران، شستا و فولاد بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی   به نمادهای حکشتی، وشهر، وسدید و خمهر اختصاص داشت. 

بورس

نمادهای پیشران بورس و فرابورس

امروز نمادهای فولاد، فملی و کگل نمادهای قرمزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل نمادهای میدکو، حکشتی و کنور بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای وسپهر، آریا و شگویا بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای سرچشمه، ساوه و ددانا بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نیز پی‌پاد بیشترین تراکنش را داشت و خگستر و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز کرمان، گدنا و خاور بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات بازار 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 23 هزار و 958 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 9 هزار و 421 میلیارد تومان بود که 39 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 8 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 11 هزار و 136 میلیارد تومان رسید.

بورس

بیشترین ارزش معاملات 

در معاملات امروز نماد وبملت (بانک ملت) برای چهارمین روز کاری متوالی بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 233 میلیارد تومان بود. 

پس از وبملت، خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت و حکشتی رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد خگستر و شتران در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی) با تعداد 694 میلیون و 368 هزار و 803 سهم در صدر قرار گرفته است. خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به وبملت تعلق داشت. دو نماد کرمان و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. 

عرضه و تقاضای بازار 

در معاملات شنبه، 88 نماد صف خرید داشتند و 137 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 30 درصدی نسبت به روز قبل به 782 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با افزایش 77 درصدی به 520 میلیارد تومان رسید. 

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس