به گزارش اکوایران، در معاملات روز چهارشنبه یکم شهریور 1402، شاخص کل بورس تهران 8 هزار و 384 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح یک میلیون و 946 هزار و 638 واحد رسید. 

شاخص کل هم وزن بورس نیز با افزایش 4 هزار و 627 واحدی در رقم 667 هزار و 856 واحدی ایستاد. 

شاخص کل  فرابورس نیز با رشد 179 واحدی به رقم 24 هزار و 968 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن  فرابورس  با افزایش هزار و 435 واحد به سطح 120 هزار و 46 واحد رسید. 

تداوم خروج سرمایه

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام برای هفتمین روز کاری متوالی منفی شد و 159 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.  

امروز نماد وبملت همانند 7 روز گذشته بیشترین خروج را داشت که ارزش آن 33 میلیارد تومان بود. پس از بانک ملت، نمادهای تاپیکو، شستا، گلدیرا و حشکوه بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی  به نمادهای تاصیکو، ودی و غمایه اختصاص داشت.

بورس

نمادهای شاخص‌‌ساز بورس و فرابورس

امروز نمادهای شپنا، شبندر، حکشتی و فملی نمادهای سبزپوش بورس بودند که بیشترین اثر را در رشد شاخص کل  بورس  داشتند. در مقابل فارس، تاپیکو و میدکو از نمادهای قرمز بودند که اثر منفی بر شاخص داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای فجهان، وسپهر و دماوند بیشترین اثر افزایشی را بر شاخص داشتند و نمادهای گلدیرا، مارون و بمولد بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص کل  فرابورس  داشتند. 

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد سصفها بیشترین تراکنش را داشت و خودرو و خگستر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در  فرابورس  نیز بمولد، فن افزار و نیان بیشترین تراکنش را داشتند.  

ارزش معاملات سهام 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 7 هزار و 830 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 766 میلیارد تومان بود که 10 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 7 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 682 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد بمولد بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات  آن 92 میلیارد تومان بود. 

پس از بمولد، سصفها بیشترین ارزش معاملات را داشت و خگستر رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد شتران و خودرو در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات نیز سهام دی با تعداد 488 میلیون و 414 هزار و 62 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به خودرو تعلق داشت. دو نماد کرمان و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

عرضه و تقاضای بورس  

در معاملات چهارشنبه، 78 نماد صف خرید داشتند و 76 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 97 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 179 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 21 درصدی به 518 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

بورس