به گزارش اکوایران، در معاملات روز شنبه نوزدهم اسفند ماه 1402، شاخص کل بورس تهران هزار و 994 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 163 هزار و 757 واحد رسید. 

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش هزار و 156 واحدی در رقم 739 هزار و 798 واحدی ایستاد. 

امروز سامانه معاملات دچار اختلال شد و معاملات فرابورس انجام نشد. 

خروج پول حقیقی از بورس 

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 48 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد شپنا بیشترین خروج پول حقیقی را داشت که ارزش آن 31 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، نمادهای خساپا، شبندر، شستا و فملی بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای پارسیان، فاراک، کالا، بترانس و انرژی تعلق داشت.

021219

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام

امروز فولاد، شپنا و شتران نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای مبین، بفجر و فملی از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد وپارس بیشترین تراکنش را داشت و شپنا و خودرو در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. 

ارزش معاملات سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 7 هزار و 82 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 681  میلیارد تومان بود که 10 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 29 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 325 میلیارد تومان رسید. 

021219

بیشترین ارزش معاملات

در معاملات امروز نماد پارسیان بیشترین ارزش معاملات  بازار سهام  را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 92 میلیارد تومان بود. 

پس از پارسیان، وپارس بیشترین ارزش معاملات را داشت و کسرام رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، دو نماد شپنا و فملی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بیشترین حجم معاملات

در جدول حجم معاملات نیز سهام وپارس با تعداد 379 میلیون و 959 هزار و 886 سهم در صدر قرار گرفته است. شستا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به فاراک تعلق داشت. دو نماد وبملت و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

صف‌های خرید و فروش بورس  

در معاملات شنبه، 20 نماد صف خرید داشتند و 7 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 49 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 92 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 84 درصدی به 37 میلیارد تومان رسید.

نقشه بازار سهام بر مبنای ارزش معاملات

021219