به گزارش اکوایران مس ظرف ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها ظرف روز دوشنبه یازدهم مارس در معاملات بورس فلزات لندن با نرخ 855 دلار به ازای هر تن و در معاملات آتی کامکس آمریکا به قیمت 3.88 دلار به ازای هر پوند معامله شد. به این ترتیب این فلز بازده مثبت هفتگی و ماهانه را برای سرمایه‌گذاران به ثبت رساند؛ اما از صعود به کانال‌های قیمتی بالاتر بازماند.

تقاضای چین افزایشی ماند

میزان واردات مس چین ظرف 2 ماه ابتدایی سال 2024 افزایشی بوده و این موضوع محرک قوی برای فلز سرخ در سال جاری است. چین 70 درصد کاتد مس دنیا و 85 درصد آند مس در دنیا را تولید می‌کند؛ بخش قابل توجهی از این تولید با تکیه بر منابع معدنی خارجی انجام می‌شود؛ اما سهم قابل توجه چینی‌ها در تولید مس تصفیه شده دنیا باعث شده تا این کشور تبدیل به بازیگر اصلی بازار فلز سرخ شود.

چین در دو ماه اول سال 2024 شاهد افزایش 2.6 درصدی واردات مس کار نشده و رشد 0.6 درصدی واردات کنسانتره مس بود؛ بنابراین رکورد جدیدی در واردات برای این دوره ثبت شد. این افزایش واردات مس از سوی چین سیگنالی مثبت برای فعالان بازار فلز سرخ بود. در عین حال پیش‌بینی‌ها از احتمال رشد مصرف مس در بازار داخلی چین از نیمه ماه مارس حکایت دارد.

اگرچه رشد بازار ساخت مسکن در چین محدود شده و این موضوع کاهنده تقاضا برای فلز سرخ است؛ اما تولید افزایشی خودروهای الکتریکی و انرژی‌های سبز نظیر سلول خورشیدی مانع از کاهش مصرف مس در چین می‌شود.

کاهش نرخ بهره به سود فلز سرخ خواهد بود

احتمال کاهش نرخ بهره در ایالات متحده، ظرف هفته‌های آینده، به تقویت بهای فلز سرخ در بازار جهانی انجامید. کاهش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو، در وهله ابتدایی به تضعیف دلار آمریکا می‌انجامد که این موضوع محرک قوی برای بازارهای کالایی است. همچنین کاهش نرخ بهره احتمال افزایش فعالیت صنعتی در ایالات متحده را تقویت کرده و از این منظر نیز حامی رشد بهای فلز سرخ است.

آخرین گزارش مشاغل آمریکا این دیدگاه را تقویت کرد که کاهش نرخ بهره احتمالا در ماه ژوئن آغاز خواهد شد. در حالی که رقم حقوق و دستمزد در ماه فوریه بالاتر از پیش‌بینی‌ها بود، اما افزایش مشاغل در ژانویه و دسامبر به میزان قابل توجهی کاهش یافت و نرخ بیکاری به بالاترین حد در دو سال گذشته یعنی 3.9 درصد رسید. همچنین، رشد دستمزدها بیش از حد انتظار کاهش یافت که نشان‌دهنده سرد شدن بازار کار است. معامله گران اکنون تقریبا 60 درصد احتمال کاهش بهره 25 واحدی در نرخ بهره برای ماه ژوئن را می‌دهند.  پیش از این، پاول، رئیس فدرال رزرو و چندین عضو بانک مرکزی اروپا اشاره کردند که سیاست انبساط پولی احتمالا در سال جاری آغاز خواهد شد و جذابیت یک دارایی بدون بازده را افزایش خواهد داد.