به گزارش اکوایران، در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 9 هزار و 291 واحد افت کرد و به رقم 2 میلیون و 36  هزار و 25 واحد رسید. اما شاخص کل هم‌وزن هزار و 46 واحد پایین آمد و در رقم 665 هزار و 96 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 64 واحد افت کرد و به رقم 21 هزار و 795 رسید. شاخص هم وزن فرابورس نیز کاهش 329 واحدی داشت و به سطح 114 هزار و 369 واحد رسید. 

در پایان معاملات ‌روز سه‌‌شنبه، 35 درصد بازار رشد قیمت داشتند و قیمت سهام 65 درصد از نمادهای بازار افت کرد.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد (وتوکا)، شرکت داروسازی کوثر (دکوثر) و شرکت گروه صنعتی سپاهان (فسپا) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت توسعه فن افزار توسن (فن افزار)، شرکت سیمان ساوه (فرود) و شرکت مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان (زماهان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای سفار (شرکت سیمان فارس)، ثاخت (شرکت بین المللی توسعه ساختمان) و بوعلی (شرکت پتروشیمی بوعلی) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت پگاه فارس (غفارس)، شرکت سرمایه گذاری اقتصاد شهر طوبی (وطوبی) و شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه (سرچشمه) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

در معاملات سه‌شنبه، 61 نماد صف خرید داشتند و 306  نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 14 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 128 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 11 درصدی به 863 میلیارد تومان رسید.

030329

پیش بینی بورس امروز

دیروز شاخص کل بورس تهران برای چهارمین روز ریزش کرد. اغلب نمادهای بازار قرمزپوش بودند و شاخص هم وزن نیز افت کرد. شاخص کل بورس تهران با پیشرانی نمادهای فولاد، فملی، نوری، فارس و خودرو 9 هزار و 291 واحد معادل  0.45 درصد افت کرد.

اما دیروز برای یازدهمین روز متوالی پول حقیقی از بورس خارج شد که رقم آن 306 میلیارد تومان بود. نمادهای خساپا، خودرو، ثپردیس، بوعلی، فملی، وتجارت، نوری، شبندر، شبریز و فرابورس بیشترین خروج سرمایه بازار را داشتند. 

به نظر می‌رسد اهالی بازار سرمایه از اولین مناظره انتخاباتی 6 نامزد ریاست جمهوری سیگنال مثبتی دریافت نکردند. مناظره‌ای که موضوع آن اقتصاد بود و محورهای آن رشد اقتصادی، برنامه هفتم توسعه و جلب مشارکت مردم در اقتصاد بود. اما پس از آن روند بازار سرمایه تغییری نکرد و بازار واکنش معناداری نشان نداد. روند ریزشی شاخص تداوم داشت، ارزش معاملات همچنان پایین است و خروج سرمایه نیز ادامه یافت. در چنین شرایطی به نظر نمی‌رسد در آخرین روز معاملاتی هفته شاهد رشد بازار باشیم.