به گزارش اکوایران بهای آلومینیوم در بازارهای جهانی از جمله بورس فلزات لندن، بورس شانگهای و شیکاگو کاهشی شده است به‌گونه‌ای که نرخ معامله آن در بورس شانگهای ظرف 2 هفته اخیر با کاهش 20 درصدی قیمت و در بورس فلزات لندن با افت 15 درصدی روبرو شده است.

فلزات صنعتی از سکه افتادند

بهای فلزات صنعتی و به خصوص آلومینیوم ظرف 2 هفته اخیر با سقوط آزاد قیمتی روبرو شد. در حالی فلزات صنعتی ظرف این بازه زمانی با عقبگرد محسوس قیمتی روبرو شدند که سایر کامودیتی‌ها در این بازه زمانی با چنین افت قیمتی مواجه نبودند. سقوط آزاد قیمتی آلومینیویم در بازارهای جهانی ظرف 2 هفته اخیر با چنان شتابی انجام شد که بسیاری از فعالان این بازار را غافلگیر کرد. در عین حال احتمال استمرار روند کاهشی ایجاد شده در این بازار همچنان وجود دارد.

افت بهای زغال‌سنگ حرارتی در چین مهم‌ترین دلیل تضعیف قیمتی آلومینیوم در بازارهای جهانی بود. تلاش دولت چین برای تنظیم این بازار با آزادسازی ذخایر استراتژیک و مهار سفته‌بازی و احتکار نیز از کاهش نرخ در این بازار حمایت کرد. در این شرایط استمرار روند کاهش نرخ زغال‌سنگ می‌تواند از تضعیف بیشتر نرخ آلومینیوم در بازارها حمایت کند. درواقع همانگونه که آلومینیوم در روند افزایش قیمت دنباله‌رو صعود بهای انرژی بود، در شرایط کنونی نیز انتظار می‌رود که کاهش بهای انرژی بتواند به افت محسوس قیمتی در این بازار منجر شود.

طبق گزارش بازار فلزات شانگهای در روز اول نوامبر هر تن آلومینیوم در این بازار با قیمت 19870 یوآن به ازای هر تن به فروش رفت که این رقم کمترین نرخ معامله آن پس از جولای امسال بود. متال‌ماینر در گزارشی به افت بهای قراضه‌ آلومینیومی و آلومینا متاثر از تضعیف قیمتی شمش آلومینیوم اشاره کرد و این موضوع را عاملی در جهت تضعیف بیشتر نرخ در این بازار دانست.

در گزارش متال‌ماینر بر اهمیت کنترل بهای زغال‌سنگ حرارتی چین در روند نوسان بهای آلومینیوم در بازارهای جهانی تاکید شد. در این گزارش آمده است که اگر بهای زغال‌سنگ حرارتی چین در نرخ‌های فعلی باقی بماند، قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن در بازه 2600 تا 2700 دلار به ازای هر تن تثبیت می‌شود.

موجودی آلومینیوم در بورس شانگهای در اواخر اکتبر رو به افزایش گذاشت. عموما تقاضا برای آلومینیوم در چین با شروع زمستان  افزایشی شده و سپس در بهار رو به کاهش می‌گذارد. اما امسال این رویه تقاضا برای آلومینیوم در چین بر هم خورد و اوج تقاضا برای این فلز در روزهای بهار سال 2021 رقم خورد؛ کاهش عرضه آلومینیوم در بهار امسال زمینه اوج‌گیری تقاضا را در این بازار ظرف این بازه زمانی رقم زد.

در شرایط کنونی واحدهای پایین‌دست صنایع آلومینیومی در چین همانند صنایع مادر با مشکل کمبود برق روبرو هستند. هر چند که با افزایش عرضه زغال‌سنگ حرارتی در چین با تکیه بر افزایش تولید داخلی این کشور این مشکل در حال کاهش است.

در شرایط کنونی اغلب معاملهگران از خرید با حجم بالای محصول خودداری کرده و منتظرند ظرف روزهای آینده وضعیت بازار انرژی و به تبع بازار آلومینیوم روشن شود.