به گزارش اکوایران، اخیرا سیدمحمد آقامیری سرپرست وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده است که  از اول خرداد ماه هیچ مشکلی در تولید گوشت مرغ نداریم و بازار در روال عادی خود درحال حرکت است.

آقامیری افزود: عده ای سوداگران در چهره دلال و خریداران گوشت مرغ در حال تحریک بازار و مرغداران هستند تا مرغ از مرغداری‌ها خارج نشود؛ اما باید توجه داشت که به زودی و تا یک هفته آینده یا هفته های آتی  به طور قطع با مازاد تولید مرغ در کشور مواجه خواهیم بود و  ما خود را آماده جمع آوری تولید مازاد کرده ایم.

او تاکید کرد:  در خرداد ماه حداقل 130 میلیون جوجه ریزی انجام خواهد شد. اما همان زمان هم اعلام کرد: برای کاهش قیمت جوجه در بازار و افزایش تولید برنامه ریزی شده اگر کسری وجود داشته باشد برای واردات آن اقدام می‌شود .

البته آقامیری پیشتر هم مرغداران را تهدید کرده بود که اگر طبق خواست دولت مرغ را نفروشند؛ دستور واردات را خواهد داد. موضوعی که «اکوایران» به آن پرداخته بود.

مقصر ما نبودیم

سرپرست وزارت جهادکشاورزی در گفتگو با تسنیم علت کسری مرغ در ماه گذشته را به گردن تولیدکنندگان انداخت و وزارت تحت اختیارش را مبرا از شرایط به وجود آمده خواند. او  گفت: در سال گذشته در مقطعی شرکت های جوجه کشی با توصیه انجمن جوجه یک روزه به مدت 2 هفته جوجه را از دستگاه ها خارج کردند و به همین دلیل کمبود شدیدی در تولید جوجه یک روزه در کشور صورت گرفت.

او افزود: باتوجه به اینکه نیاز استان تهران به طور روزانه 200 تن مرغ است.  اما در 10 روز ابتدای اردیبهشت ماه و روزهای پایانی فروردین ماه با کمبود تولید مواجه بودیم به طوری که در روزی با 213 تن  بازار استان تهران را در حالی مدیریت کردیم که نیازمند هزار و 200 تن بودیم و تنها به اندازه یک ششم بازار، مرغ وجود داشت.

آقامیری تاکید کرد: در آن مقطع تنها کاری که می توانستیم انجام دهیم، بازگرداندن آرامش به بازار مرغ کشور بود و عملا امکان جبران این حجم از کسری مرغ وجود نداشت به همین منظور بخشی از نیاز بازار را در هفته های اول اردیبهشت ماه با مرغ منجمد و با جا‌بجا کردن مرغ از سایر استان ها تامین کردیم تا از آن شرایط عبور کنیم اما التهاب آن به هفته‌های بعد منتقل شد.