به گزارش اکوایران؛ گمرک ایران هفتم خرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، صادرات و ترانزیت کالا از طریق گمرکات هم ‌مرز با اقلیم کردستان عراق به دلیل اعمال عوارض جدید برای کامیون‌های حمل بار متوقف شده است، اقدامی که توقف تردد در مرز این کشور را به همراه داشت. حال پس از گذشت دو روز گمرک اعلام کرد صادرات و ترانزیت کالا از گمرکات مرزی ایران به اقلیم کردستان عراق از سر گرفته شد.

براساس اطلاعیه گمرک، صادرات و ترانزیت کالا از گمرکات مرزی کشورمان به سمت اقلیم کردستان عراق که پس از چند روز توقف به دلیل اعتراض رانندگان، از ساعاتی پیش به روال سابق بازگشت و فعالیت‌های صادراتی و ترانزیتی از سر گرفته شد.

بنابراین گزارش، اقلیم کردستان عراق پیش از این اعلام کرده بود که کامیون‌های حامل کالا به مقصد اقلیم کردستان چه در رویه صادرات و چه در رویه ترانزیت می‌بایست ۱۵۰۰۰ دینار به یک شرکت خاص بابت صدور بارنامه پرداخت نمایند که در غیر اینصورت کشور مقابل از پذیرش کامیون‌ها خودداری می کند، لذا هم رانندگان ایرانی و هم رانندگان عراقی در اعتراض به وضع مبلغ ۱۵۰۰۰ دینار بعنوان هزینه صدور بارنامه معترض و از چند روز پیش فرآیند صادرات و ترانزیت به اقلیم کردستان عراق متوقف شده بود که با توجه به توافقات فی‌مابین میان مسئولان گمرک اقلیم کردستان عراق و کامیونداران، صادرات و ترانزیت کالا به اقلیم کردستان عراق از سر گرفته شده است.