به گزارش اکوایران ؛ در شرایطی که فعالان بخش خصوصی بر این نکته تاکید می کنند که ارز 4200 تومانی هیچ‌گاه در سفره مردم نمود عینی پیدا نکرد و از سوی دیگر، به قاچاق معکوس نیز دامن زده‌ است، در مقابل امید گیلانپور معاون وزیر جهاد کشاورزی معتقد است که نمی توان تمام مشکلات کشور را در وجود ارز 4200 تومانی خلاصه کرد.

کاوه زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، در ششمین جلسه کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران با اشاره به اینکه طبق آمار، طی 6 ماهه  ابتدای امسال در مجموع 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی برای غذا و دارو تخصیص یافته است، افزود: برآوردها حاکی از آن است که برای نیمه دوم امسال نیز به همین میزان ارز ترجیحی برای دارو و غذا باید تخصیص پیدا کند که با توجه به مشکلات موجود و عدم تحقق درآمدهای نفتی، بعید به نظر می‌رسد این میزان ارز تامین شود، بنابراین ادامه تخصیص ارز ترجیحی نه به نفع مردم است و نه دولت.

زرگران با اشاره به اینکه ارز 4200 تومانی هیچ‌گاه در سفره مردم نمود عینی پیدا نکرد و از سوی دیگر، به قاچاق معکوس نیز دامن زده‌است، افزود: افزایش تورم و کسری بودجه دولت، از دیگر نمودهای ارز ترجیحی بوده‌است.

 تبعات حذف ارز بر صنعت مرغ و تخم‌مرغ

سید فرزاد طلاکش دبیر انجمن ملی طیور ایران نیز با اشاره به اینکه مقایسه هزینه‌های مصرف تخم‌مرغ به هزینه کل خوراکی خانوار طی یک دهه گذشته پرداخت و با ارائه آمار، برآورد کرد که این هزینه طی سال 99 معادل یک درصد بوده است. به گفته وی، میانگین هزینه یک کیلوگرم تخم‌مرغ به هزینه کل خانوار طی سال گذشته نیز معادل دو دهم درصد بوده‌است.

طلاکش سپس با اشاره به اینکه در شرایط حاضر حدود 8 میلیارد دلار یارانه ارزی مصرفی برای کالاهای اساسی تخصیص یافته، گفت: در صورت آزادسازی ارز به نرخ 25 هزار تومان، مابه‌التفاوت ریالی حدود 166 هزار میلیارد تومان در دسترس دولت قرار می‌گیرد.

وی افزود: آمار نشان می‌دهد طی سال‌های 1400 تا 1404، جمعیت هفت دهک متوسط و کم‌برخوردار جامعه حداکثر 65 میلیون نفر خواهد بود، در صورتی که این هفت دهک برای میانگین سرانه مصرف 250 عدد تخم‌مرغ، یارانه خرید دریافت کنند، در بالاترین قیمت باید در ازای هر عدد تخم‌مرغ معادل 12 هزار و 500 ریال اضافه‌تر پرداخت کنند که به معنی آن است که دولت، باید حدود 20 هزار میلیارد تومان مابه‌التفاوت گران شدن تخم‌مرغ با ارز آزاد را پرداخت کند که در مقایسه با 166 هزار میلیارد تومان، رقم بسیار اندکی است.

طلاکش سپس مشابه این تحلیل را بر قیمت مرغ در صورت آزادسازی نرخ ارز، برآورد کرد.  

طلاکش در ادامه، به تاثیر این آزادسازی بر صنعت مرغ و تخم‌مرغ کشور اشاره کرد و افزود: در صورتی که صرفا در سال اول آزادسازی نرخ ارز، حداکثر مبلغ 40 هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات و با ساز و کاری که از سوی انجمن ملی طیور ایران تدوین شده، در اختیار قرار گیرد، مشکل نقدینگی صنعت برطرف خواهد شد.

حذف ارز 4200 تومانی در دل اصلاحات اقتصادی

امید گیلانپور معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز در این نشست، با بیان اینکه تمام مشکلات اقتصادی کشور را نمی‌توان در وجود ارز 4200 تومانی خلاصه کرد، گفت: نباید این تصور را داشته باشیم که با برداشته شدن ارز ترجیحی، همه مشکلات نیز رفع خواهد شد.

وی افزود: ارز 4200 تومانی باید حذف شود و امروز تمام کشور به این نتیجه واحد نیز رسیده است، اما برچیده شدن ارز ترجیحی در یک نقشه کلان اصلاحات اقتصادی معنی پیدا می‌کند.

گیلانپور افزود: امروز بخش خصوصی باید از دولت مطالبه جدی داشته باشد که در مسیر اصلاحات اقتصادی گام بردارد که در دل این اصلاحات، حذف ارز 4200 تومانی نیز قرار دارد. وی در عین حال تصریح کرد که بخش خصوصی دست به کار شده و نیاز به نقدینگی واقعی برای بخش تولید و تجارت را برآورد و به دولت اعلام کند، در عین حال، بررسی کند که برای نقدینگی مورد نیاز، آیا بانک‌ها توان ورود به این عرصه را دارند یا نه.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اگر قرار است حذف ارز 4200 تومانی اتفاق افتد، باید گام‌های بعدی آن نیز از قبل مشخص باشد.