به گزارش اکوایران ؛ بحث تعیین رییس کل گمرک در حالی این روزها داغ شده  که فعالان اقتصادی معتقدند با توجه به اهمیت و نقش ویژه گمرک در حوزه ترخیص کالای اساسی مورد نیاز مردم و واحدهای تولیدی، دروازه بانی تجاری کشور این انتخاب باید بر اساس اصول حرفه ای باشد  با این حال و با وجود اهمیت و حساسیت تعیین دروازه بان تجاری برای تولید و تجارت  این روزها اعمال فشار در تعیین رییس کل گمرک ایران از سوی گروههای مختلف بالا رفته است. گرچه همه لابی کنندگان در ظاهر بر انتخاب حرفه ای تاکید دارند اما مواضع و نحوه لابی گری نشان می دهد هدف استقرار رویکرد پارتیزانی در گمرک است رویکردی که تلاش دارد منافع را میان خودی ها تقسیم کند. در چند روز گذشته برخی به رییس جمهور نامه نوشته اند، برخی دیگر به وزیر امور اقتصاد و دارایی و  در این میان گروهی نیز در حال خبر پراکنی روی گزینه های خود به عنوان گزینه نهایی هستند تفاوت این دور با دورهای قبلی جایی عیان می شود که در برخی گروه های مجازی ادمین ها نیز وارد خط دهی به انتصاب رئیس کل گمرک شده اند.

اما پرسش این است چرا گمرک؟ چرا سازمان ها و معاونت های مهت تر وزارت امور اقتصادی و داریی و برخی دیگر از وزارتخانه ها شاهد چنین لابی سنگینی نیست؟ به عنوان مثال در انتصاب رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی که اتفاقا برای اقتصاد جای حساسی است این همه تقلا در کار نبود.

ظاهرا این کوشش ها به رانت پشت پرده در گمرک باز می گردد، عاملی که موجب شده تا گروه های مختلف برای تعیین رییس کلی گمرک، وزیر امور اقتصاد و دارایی را تحت فشار قرار دهند. دروازه بان تجاری ایران و گردش مالی  بالایی که در این بخش وجود دارد را می توان یکی از رانت های بالای این بخش دانست که موجب شده تا  گروه‌های مختلف در خصوص تعیین رییس کل گمرک اعمال نظر کنند. هر کس بتواند در عبور از این دروازه قسر در رود گرچه به مردم گل زده است اما برای خود گل کاشته است.

گمرک