سخنگوی وزارت صمت از زمان حذف کامل قرعه کشی برای عرضه محصولات تولیدی شرکت های خودروساز خبر داد.

آن طور که ایسنا از قول امید قالیباف نقل کرده سیاست گذار خودرویی اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده عرضه خودرو از مسیر بخت آزمایی را متوقف خواهد کرد.

این مقام مسئول در وزارت صمت می گوید : وزارت صمت با قدرت حذف قرعه کشی را در طرح های فروش خودروسازان دنبال خواهد کرد.

به اعتقاد قالیباف  فشار تقاضا برای برخی خودروها کمتر و برای برخی بیشتر است، آن خودروهایی که متقاضی کمتر دارند، زودتر برنامه حذف قرعه کشی آنها عملیاتی خواهد شد. اما این اتفاق برای خودروهایی که تقاضای بالایی دارند زمانبر تر خواهد بود.  سخنگوی وزاتر صمت معتقد است حداکثر تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده (برای مدل خودروهای بسیار پرطرفدار) می‌توانیم حرکت گردونه های شناس را متوقف کنیم.

پیش تر اعلام شد برخی از خودروها از 25 خردادماه امسال بدون قرعه کشی در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه خواهند شد.

خرداد ماه 99 به دنبال آشفته شدن بازار خودرو و عمیق شدن شکاف میان قیمت کارخانه و بازار وزارت صمت چند تصمیم مهم برای خودرو گرفت. یکی از این تصمیم ها عرضه خودرو به متقاضیان در مبدا با اهرم قرعه کشی بود. وزات نشینان به دنبال این بودند با برپایی مراسم قرعه کشی محصولات تولیدی شرکت های خودروساز را به دست مصرف کنندگان واقعی برسانند. حال بعد از حدود دو سال از عرضه خودرو با کمک ابزار بخت آزمایی وزارت صمت از برنامه ریزی برای حذف قرعه کشی خبر می دهد.

اما از آنجایی که همچنان شاهد فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار هستیم سیاست گذار خودرویی به این زودی پایان عصر لاتاری برای خرید خودرو را اعلام نمی کند.

آن طور که سخنگوی وزارت صمت گفت گردونه های شانس اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده به انبار منتقل می شوند. البته قالیباف به شرط لازم برای تحقق این مهم اشاره نکرد. بر اساس اظهارات منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت حذف قرعه کشی در گروی رشد تیراژ تولید خودروسازان است.

اما بررسی آمارهای منتشر شده توسط خودروسازان در سایت کدال سازمان بورس چندان نشانی از رشد تولید ندارد و شاهد ثبات در تیراژ تولید به نسبت مدت مشابه سال گذشته هستیم. اما وزارت صمت بی تفاوت از کنار وضعیت حاکم بر خطوط تولید خودروسازان گذشت و حذف قرعه کشی را استارت زد.