خودروسازان به اجرای شرط های سازمان ملی استاندارد تن می دهند و در برنامه خود را برای حذف تیبا و سمند از سبد محصولاتی خود تجدید نظر خواهند کرد.

سال گذشته همزمان با دیدار ایراهیم رییسی رییس جمهور از ایران خودرو هشت فرمان خودرویی صادر شد. حذف محصولات تولیدی قدیمی و جایگزینی آن با خودروهای جدید یکی از این دستورات بود. بعد از این فرمان مدیران عامل دو خودروساز بزرگ کشور از حذف برخی محصولات خود خبر دادند. مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو از حذف پژو 405 مدل SLX و سمند خبر داد. محمدعلی تیموری مدیرعامل دیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا نیز سال گذشته اعلام کرد حذف خانواده تیبا در سال آینده در دستورکار این خودروساز قرار می گیرد.

در حالی خودروسازان از حذف محصولات خود خبرداده بودند که که به نظر می رسید قصد ندارند به این زودی ها سمند و تیبا را به موزه بفرستند و به دنبال عملیاتی کردن وعده خود در ماههای پایانی سال جاری بودند. اما اقدام ناگهانی سازمان ملی استاندارد در تمدید نکردن اعتبار ایمنی خودروهای یاد شده دو خودروساز بزرگ کشور را به نوعی آچمز کرد. سازمان ملی استاندارد اوایل خردادماه امسال با اشاره به اینکه عیوب پرتکرار اعضای خانواده تیبا و سمند (به احتمال زیاد مدل LX) توسط شرکت های خودروساز رفع نشده از تمدید اعتبار ایمنی آنها خودداری می کند. مهدی انگورج سرپرست دفتر تخصصی صنایع فلزی سازمان ملی استاندارد در این ارتباط گفت  در این باره دو موضوع مطرح می‌شود که اصلی‌ترین آن عیوب پرتکرار است که خودروساز بایستی نسبت به رفع این عیوب اقدام کند و صحه گذاری لازم از طریق سازمان ملی استاندارد ایران انجام شود.

 از نظر انگورج نکته دیگری که در پی این رفع عیوب ممکن است پیش بیاید این است که بر اساس آخرین تایید که برای این خودرو‌ها انجام شده بود، درجه بندی‌های تامین کننده قطعات آن‌ها که مشمول استاندارد اجباری بودند بسیار تغییر کرده که سازمان ملی استاندارد آن‌ها را مجددا رصد خواهد کرد تا دوباره این تایید از سازمان ملی استاندارد انجام شود.

خودروسازان بعد از اقدام سازمان ملی استاندارد به نوعی واکنش نشان دادند. ایران خودرویی ها بحث عمل به تعهد 9 هزار دستگاهی سمند به تاکسیرانی را مطرح کردند و سایپایی ها اعلام کردند این اقدام سازمان ملی استاندارد 13 هزار دستگاه تیبا را برای تحویل به مشتریان بلاتکلیف می کند.

خودروسازان بعد از این اظهارنظر سکوت کردند و به دنبال این بودند تا به نوعی با مذاکره با سازمان ملی استاندارد موضوع را حل کنند. اخباری در ارتباط با رایزنی ایران خودرویی ها برای شماره گذاری سمند تیز شنیده شد.

به گزارش تسنیم، اظهارات سخنگوی وزارت صمت نشان می دهد دو خودروساز بزرگ کشور حال که برای پلاک کردن محصولات یاد شده به سد سازمان ملی استاندارد برخورد کرده اند به نظر می رسد تغییر مسیر داده و قصد دارند محصولات باد شده را به نوعی در سید محصولاتی خود نگه دارند.

امید قالیباف گفت دو خودروساز بزرگ کشور به شرطی می‌توانند سمند و تیبا را تولید کنند که بتوانند رضایت سازمان ملی استاندارد را جلب کنند.

 ادامه اظهارات سخنگوی صمت نشان می دهد رد پای این وزارتخانه از تکلیف برای نگه داشتن دو خودروی یاد شده در سبد محصولاتی خودروسازان حکایت دارد.

قالیباف می گوید از نظر وزارت صمت به دلیل کهنه بودن پلتفرم‌های این دو خودرو، ترجیح این است که با مدل‌های جدید جایگزین شوند، اما تنظیم بازار خودرو هم موضوع مهمی بوده و این اتفاق باید در فاصله زمانی کوتاه رخ دهد.

به نظر می رسد ایده حفظ سمند و تیبا در سبد محصولاتی خودروسازان بی ارتباط به هدف گذاری صورت گرفته برای تولید یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو در سال جاری نباشد. سیاست گذار خودرویی نیک می داند که حذف خودروهایی یاد شده (بخصوص تیبا) و جایگزین کردن آنها با محصولات جدید پروژه ای زمان بر است و به این زودی ها محقق نمی شود. این مساله می تواند به تیراژ تولید خودروسازان ضربه بزند و هدف گذاری انجام شده را به چالش بکشد.

از طرف دیگر این خودروها به نوعی کف قیمت در مبدا را به خود اختصاص می دهند و حذف آنها باعث خواهد شد کف قیمت خودرو در کارخانه و به دنبال آن در بازار بالا بیاید. افزایش قیمت خودرو در کارخانه در شرایط فعلی می تواند بیش از پیش بازار خودرو را نوسانی کند.

بنابراین به نظر می رسد خودروسازان در گام اول برای عمل به تعهدات خود درباره خودروهای فروخته شده و خالی کردن پارکینگ های خود از سمند و تیبا و در گام بعدی حفظ تیراژ تولید خود به طور موقت به رفع عیوب مدنظر سازمان ملی استاندار در سیستم انتقال قدرت، سیستم موتور، در بدنه، رنگ خودرو، سیستم فرمان و چراغ‌ها تن می دهند. صحبت های سخنگوی وزارت صمت هم از چراغ سبز سیاست گذار خودرویی در این ارتباط خبر می دهد.