وزارت صمت و سازمان ملی استاندارد برای تعیین تکلیف شماره گذاری دو خودروی سمند و تیبا جلسه برگزار کردند.

آن طور که سازمان ملی استاندارد اعلام کرده شرط های مانند امکان جایگزینی محصولات، ارائه خدمات پس از فروش رایگان از سه تا پنج سال، رفع عیوب خودروها و انعقاد قراردادی جهت رضایت مشتری چنانچه از سوی خودروسازان رعایت شود این امکان برای آنها وجود خواهد داشت تا تعهدات خود را در قبال تیبا و سمند نسبت به مشتریان خود انجام دهند.

مهدی اسلام پناه رییس سازمان ملی استاندارد می گوید سازمان تحت مدیریتش در ارتباط با کیفیت محصولات تولیدی شرکت های خودروساز کوتاه نمی آید و به دنبال این است تا محصول با کیفیت به دست مصرف کنندگان برسد.

این مقام مسئول اضافه کرد: در کنار این موضوع برنامه تحول در کیفیت محصولات نیز به خودروسازان ارائه شده تا مردم گام به گام تغییرات کیفی را در محصولات مشاهده کنند.

رئیس سازمان استاندارد تاکید کرد گواهی تاییدیه استاندارد همچنان یک ماهه است و خوروسازان موظفند به صورت ماهانه در چارچوب استانداردها محصولات را تولید کنند.

اوایل خردادماه سال جاری سازمان ملی استاندارد به طور ناگهانی اعلام کرد گواهی اعتبار ایمنی را برای خودروهای سمند و خانواده تیبا تایید نمی کند. در آن مقطع سازمان ملی استاندارد دلیل این اتفاق را  عیوب پرتکرار در خودروهای یاد شده عنوان کرد و گفت خودروسازان اقدامی برای بر طرف کردن عیوب یاد شده انجام نداده اند.

بعد از این اتفاق از آنجایی که ایران خودرو و سایپا تعهداتی در ارتباط با سمند و تیبا به مشتریان خود داشتند و عدم تمدید گواهی اعتبار ایمنی منجر به پلاک نشدن این خودروها شده بود، مذاکراتی را با سازمان ملی استاندارد در دستور کار قرار دادند. به نظر می رسد با توجه به شروط مطرح شده از سوی سازمان ملی استاندارد توافق با سیاست گذار خودرویی به زودی مجوز شماره گذاری برای سمند و تیبا صادر خواهد شد.