به گزارش اکو ایران، آیین نامه جدید واردات خودرو آب پاکی را روی دست پژو-سیتروئن و رنو ریخت و به این خودروسازان به صورت رسمی اعلام شد که امکان ورود محصولاتشان به بازار خودرو ممنوع است.

ممنوعیت ورود محصولات این دو برند خودروساز فرانسوی در حالی به صورت ماده ای از آیین نامه واردات خودرو مطرح شده است که پیش تر اخباری از ممنوعیت ورود محصولات این دو برند خودرویی محبوب بازار در میان اظهارات مسئولان وزارت صمت به گوش می رسید.

ماده 10 آیین نامه اصلاح شده واردات خودرو در این باره نوشته به منظور صیانت از حقوق مصرف کنندگان داخلی و همچنین حقوق سرمایه گذاران واردات شرکت هایی که به واسطه تحریم های ظالمانه علیه کشور بازار خودرو را ترک نموده و موجب زیان شرکت ها و مصرف کنندگان با ایجاد تعهد و سایر موارد شده اند به کشور ممنوع است.

با توجه به خروج پژو-سیتروئن و رنو از کشور همزمان با بازگشت تحریم ها در نیمه مرداد سال 97 مشخص است که ماده 10 آیین نامه اصلاح شده خودرو روی سخنش با این دو برند خودروساز اروپایی است.

ممنوعیت ورود خودروسازان فرانسوی به بازار کشور در حالیست که به نوعی دو برند کره ای هیوندایی و کیا قسر در رفتند و توانستند در دور جدید ورود خودرو به کشور، محصولات خود را پشت ویترین سامانه یکپارچه فروش خودروهای وارداتی قرار دهند.

این در حالیست که به طور مشخص این دو خودروساز نیز همزمان با تحریم های بین المللی همکاری خود با کرمان موتور و خودروسازی سایپا را تعلیق کرده، چمدان های خود را بستند و بازار خودروی کشور را ترک کردند.

سیاست گذار خودرویی در حالی که تلاش می کند تا خودروسازان فرانسوی را تنبیه کند اما این اتفاق بیش از همه کام مصرف کنندگان داخلی را تلخ کرد.

بررسی بازار خودرو نشان می دهد محصولات برندهای پژو-سیتروئن و رنو توانستند در مدتی که در بازار حضور داشتند حسابی جای پای خود را محکم کنند. بخصوص محصولات برند رنو به واسطه اقتصادی بودن با استقبال طیف وسیعی از متقاضیان روبرو شده بود.

مصرف کنندگان داخلی امیدوار بودند بعد از برداشتن قفل از در ورود خودرو به کشور و تاکید سیاست گذار خودرویی برای ورود خودروهای اقتصادی با قیمت تا 10 هزار یورویی، بار دیگر شاهد حضور خودروها با نشان رنو در بازار خودرو باشیم.

اما به نظر می رسد برای دو برند رنو و پژو-سیتروئن بازگشت در کار نخواهد بود و متقاضیان همچنان باید چشم انتظار بمانند بلکه با ایجاد تغییراتی در شرایط تحریم، سیاست گذار داخلی نیز تغییر در سیاست های خود در قبال دو برند خودروساز فرانسوی بدهد.

با توجه به ممنوعیت ورود خودروهای فرانسوی به بازار خودرو این احتمال وجود دارد که روند قیمتی محصولات این دو برند خودروساز بین المللی در بازار آرایش صعودی به خود بگیرد و شاهد افزایش قیمت محصولات پژو-سیتروئن و رنو در بازار باشیم.