به گزارش اکو ایران، قیمت تارا با گیربکس دستی در نیمه دوم سال جاری حدود 22 درصد رشد کرد. این محول ایران خودرو در پایان هفته اول مهر 1402 با قیمت حول و حوش 655 میلیون تومان در دسترس خریداران بود. فروشندگان تارا با گیربکس دستی در هفته منتهی به 24 اسفند سال گذشته برای واگذاری خودروی در اختیار خود نزدیک به 800 میلیون تومان درخواست می کردند.

بنابراین شاهد هستیم قیمت این خودرو در بازه زمانی 6 ماه حدود 145 میلیون تومان افزایش را تجربه کرد.

مطالعه روند قیمت تارا با گیربکس دستی نشان می دهد این خودرو طی 14 دی تا 21 دی سال گذشته با افزایش حدود 30 میلیون تومانی قیمت بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده است. این میزان افزایش قیمت در هفت روز قیمت تارا با گیربکس دستی را بیش از چهار درصد افزایش داد.

نکته دیگری که درباره قیمت تارا در نیمه دوم سال گذشته جلب نظر می کند اینکه این محصول ایران خودرو در بازه زمانی 12 بهمن تا سه اسفند با یک قیمت در بازار حضور داشت.

تارا با گیربکس دستی طی 4 هفته یاد شده با قیمتی نزدیک به 785 میلیون تومان در دسترس متقاضیان قرار داشت.

بررسی روند قیمتی شاهین با گیربکس دستی نیز حکایت از رشد حدود 19 درصدی قیمت این محصول خودروسازی سایپا در نیمه پارسال دارد.

شاهین در پایان اولین هفته از پاییز سال گذشته با قیمت نزدیک به 560 میلیون تومان قابل خریداری بود. این خودرو در هفته پایان اسفند 1402 (هفته منتهی به 24 اسفند) با قیمت حدود 665 میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار عرضه شد.

بنابراین شاهد هستیم که قیمت شاهین طی 6 ماه حول و حوش 105 میلیون تومان رشد را به خود دیده است.

شاهین با گیربکس دستی در بازه زمانی 21 دی تا 28 دی پارسال افزایشی حدود 10 درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد. این خودرو در 21 دی با قیمت حدود 605 میلیون تومان قابل خریداری بود. طی هفت روز و در هفته منتهی به 28 دی 1402 متقاضیان برای در اختیار گرفتن این خودرو باید مبلغی حدود 665 میلیون تومان را پرداخت می کردند.

بررسی بازه زمانی مهر تا اسفند پارسال نشان می دهد دی به کام فروشندگان شاهین بود. قیمت شاهین طی اولین ماه زمستان 1402 رشدی حدود 85 میلیون تومانی را تجربه کرد. این افزایش قیمت از رشد نزدیگ به 15 درصدی قیمت این محصول نارنجی های جاده مخصوص خبر می دهد.

خریداران شاهین در پایان هفته اول دی می توانستند خودروی مورد نظر خود را با قیمت نزدیک به 580 میلیون تومان خریداری کنند. اما در هفته منتهی به 28 دی قیمت شاهین با گیربکس دستی به حوالی 665 میلیون تومانی رسید.

ایران خودرو و سایپا از تارا و شاهین با گیربکس دستی در دوران تحریم رونمایی کردند. اما به نظر می رسد این دو خودروساز خیلی زودتر از انچه تصور می شد تصمیم گرفتند تغییراتی در تولید این دو محصول خود داده و آنها را با آپشن ها جدید روانه بازار کنند.

به نظر می رسد این تغییرات به این دلیل اتفاق افتاده تا ایران خودرو و سایپا بتوانند محصولات خود را با قیمت های بالاتری برای متقاضیان فاکتور کنند. ایران خودرو به جای تارا با گیربکس دستی (تارا V1)  به دنبال این است تا تارا V1 P با گیربکس 6 سرعته دستی را روانه بازار کند. خودروسازی سایپا هم به جای شاهین با گیربکس دستی قصد دارد تا شاهین با گیربکس دستی دارای ESC را در دسترس متقاضیان قرار دهد.

البته بخشی از تغییرات ایجاد شده روی دو محصول ایران خودرو و سایپا به دلیل ارتقا استانداردهای خودرویی از سوی سازمان ملی استاندارد به خودروسازان تکلیف شده است.

با توجه به اینکه قیمت کارخانه ای تارا و شاهین بعد از تغییرات ایجاد شده افزایش پیدا می کند این امکان برای ایران خودرو و سایپا ایجاد خواهد شد تا تولید این محصولات خود را یا با زیان نفروشند یا با زیان کمتر برای خریداران فاکتور کنند. مدیران ایران خودرو و سایپا امیدوارند افزایش قیمت دو محصول تازه آنها بتواند به نوعی آنها ا از خاک بلند کند. 

با توجه به افزایش قیمت کارخانه ای تارا و شاهین با گیربکس دستی پیش بینی می شود قیمت این دو خودرو در بازار نیز روند صعودی به خود بگیرد.

تارا و شاهین