کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی ایران و سوریه در حالی وعده بازگشایی مسیر صادراتی قطعات خودرو را می دهد که پیش تر اخباری در ارتباط با ممنوعیت ورود خودرو و قطعات ایران به سوریه به گوش رسید.

به گزارش ایرنا، این ممنوعیت فقط مختص به خودرو و قطعات ایرانی نبوده است.

24 آبان ماه امسال اتاق بازرگانی تهران در گزارشی اعلام کرد دولت سوریه به دلیل مدیریت منابع ارزی ورود هر گونه خودرو و قطعه را به کشور خود ممنوع کرده است.

بررسی های اتاق بازرگانی تهران نشان می دهد مجوز واردات خودرو ساخت ایران از سوی دولت سوریه، طی دست‌کم یک‌سال‌ونیم گذشته لغو شده‌ است و هیچ خودرو تولیدی از ایران اجازه ورود به این کشور را ندارد.

به فاصله دو روز انتشار این خبر، علیرضا پیمان پاک رییس سازمان توسعه تجارت ایران در این زمینه با تاکید بر اینکه سوریه به دلیل مشکلات ارزی محدودیت هایی وضع کرده است، تصریح کرد: این کشور به دنبال کاهش خروج ارز از این کشور، خواهان صادرات در مقابل واردات کالا است.

پیمان پاک با بیان اینکه رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت به سوریه سفر خواهد کرد، گفت: این نشست فقط برای حل موضوع خودرو نیست بلکه به دنبال رفع مشکلات ارزی و گمرکی صادرات نیز هستیم. 

انتشار خبر ممنوعیت ورود خودرو به کشور سوریه در حالی مطرح شد که بازار سوریه به نوعی برای خودروسازان ایرانی بازاری استراتژیک در زمینه صادرات محصولات محسوب می شود. به نظر می رسد با توجه به برنامه هایی که سیاست گذار خودرویی برای صادرات خودرو در افق 1404 مدنظر دارد بازار خودروی سوریه بیش از پیش اهمیت خواهد داشت.

کاشفی با بیان اینکه سوریه ضوابطی مختص به ایران در زمینه واردات خودرو صادر نکرده است، اظهار کرد: این کشور در راستای مشکلات ارزی و اقتصادی داخلی، ورود برخی از کالاها را ممنوع اعلام کرده است که خودرو یکی از این محصولات محسوب می شود.

کاشفی در خصوص خودروهای ایرانی در سوریه، تصریح کرد: سایپا و ایران خودرو به عنوان دو شرکت خودروسازی ایرانی سایت تولیدی در این کشور دارند که به تجهیزات لازم برای تولید خودرو مجهز است.

این فعال بازرگانی با بیان اینکه این دو سایت در ایام جنگ در سوریه آسیب ندیده اند، خاطرنشان کرد: محصولات این دو شرکت در سال های اخیر در این کشور تولید و به فروش می رسید و تاکنون نیز مشکلی در این زمینه وجود نداشته است.

کاشفی تاکید کرد: در ماه‌های اخیر سوریه قانون جدیدی در زمینه واردات قطعات خودرو وضع کرده که بر اساس آن ورود لوازم یدکی ممنوع شده است و چون سایپا قطعات تولیدی خود را از ایران وارد و در سوریه برای تولید مورد استفاده قرار می داد در ماه های اخیر با مشکلاتی مواجه شده است.

به گفته رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه، در ماه های اخیر سایپا محصولات خود را با قطعات ذخیره تولید کرده است اما این روند تولید را کاهش و مشکلاتی را نیز به همراه داشته است.

وی در خصوص تولید محصولات ایران خودرو نیز گفت: در یکسال اخیر به دلیل برخی مشکلات در سهام این شرکت تولید با وقفه مواجه شده است که به زودی در راستای حل این موضوع نیز اقدام خواهد شد.

کاشفی خاطرنشان کرد: موضوع رفع ممنوعیت واردات قطعات خودرو برای سایپا به سوریه و حل مشکلات سهامداری ایران خودرو در دستور کار قرار دارد که با توجه به سفر وزیر صنعت به این کشور در آینده نزدیک، این مشکلات برطرف خواهد شد.