بررسی بازار خودرو طی یک هفته اخیر نشان می دهد نمودار قیمت خودرو همچنان صعودی است با این حال بودند خودروهایی که به نوعی ثبات قیمت را تجربه کردند.

البته کارشناسان معتقدند قیمت خودرو در بازار چندان تاثیری از قیمت های کارخانه نمی پذیرد و آنچه بیشتر سمت و سو بازار خودرو رو را مشخص می کند وضعیت کلان اقتصادی کشور و مولفه هایی مانند نرخ تورم و نرخ ارز است.  کارشناسان می گوید تا زمانی که ثبات به اقتصاد کشور باز نگردد نوسانات مولفه های کلان روی انتظارات تورمی اثر می گذارد و بدبینی نسبت به اینده در میان فعالان بازار بیش از پبش رواج پیدا می کند.

حال به بازار خودرو می رویم تا میزان رشد قیمت ها طی یک هفته اخیر را بررسی کنیم.

بازار خودرو

به رغم توقف تولید پراید طی حدود یک سال و نیم اخیر اما همچنان شاهد حضور مدل های صفر این خودرو در بازار هستیم. پراید 131 به نوعی کف قیمت بازار را تشکیل می دهد این محصول طی یک هفته اخیر رشد قیمتی حدود یک درصد را تجربه کرد. انتهای هفته گذشته خریداران می توانستند این خودرو را با قیمت 160 میلیون تومان خریدارای کنند اما طی هفته جاری این محصول رشدی 2 میلیون تومانی را به خود دید وقیمتش تا 162 میلیو تومان بالا آمد.

دیگر محصول خانواده پراید یعنی پراید 111 رشد قیمتی بیشتری را تجربه کرد. این خودرو هفته گذشته با پرداخت 176 میلیون تومان قابل خریداری بود اما در هفته ای که گذشت با رشدی بیش 2 درصدی قیمتش به 180 میلیون تومان رسید.

در خانواده پژو 206 نیز بیشترین رشد قیمت به پژو 206 تیپ 5 تعلق داشت. این محصول که طی سال جاری تولیدش متوقف شده همچنان طرفداران خود را دارد. قیمت پژو 206 تیپ 5 طی یک هفته رشد 2 درصدی را تجربه کرد. این خودرو هفته گذشته با قیمت 315 میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شد. اما پایان این هفته قیمت این خودرو یک افزایش 5 میلیون تومانی را تجربه کرد.

پژو 206 صندوقدار با رشد حدود 1.5 درصدی رتبه دوم را در جدول رشد قیمت در میان خانواده 206 به خود اختصاص داد. این خودرو نیز در حاضر تولید قطره چکانی دارد و طی سال جاری افتی حدود 97 درصدی را به خود دیده است. هفته گذشته این خودرو با قیمت 320 میلیون تومان در بازار موجود بود. اما خریداران طی هفته ای که گذشته باید برای خرید این خودرو حساب خود را حدود 323 میلیون تومان شارژ می کردند. دیگر عضو خانواده پژو 206 یعنی پژو 206 تیپ 2 رشد قیمتی زیر یک درصد را در کارنامه خود ثبت کرد. این خودرو هقته گذشته با قیمت 270 میلیون تومان داد و ستد شد اما این هفته قیمتش تا 272 میلیون تومان بالا آمد.

خانواده پژو 207 نیز که دیگر جای خود را در بازار باز کرده در بازه زمانی یاد شده رشد قیمت را به خود دید. قیمت پژو 207 معمولی رشد حدود 1.5 درصدی را به خود دید. این محصول درهفته گذشته 350 میلیون تومان قیمت خورد. اما این هفته فروشندگان تنها در صورت دریافت 355 میلیون تومان خاضر بودند خودروی در اختیار خود را واگذار کنند. همین محصول با سقف پانوراما (شیشه ای) با رشد قیمت یک درصدی این هفته قیمتش به حدود 371 میلیون تومان رسید.

از بازار پژو پارس نیز خبر می رسد قیمت مدل معمولی این خودرو رشد قیمت یک درصدی را تجربه کرده است و در هفته جاری با قیمت 283 میلیون تومان معامله شد. اما مدل LX همین خودرو حدود 2 درصد رشد قیمت داشت. خریداران برای دراختیار گرفتن این خودرو در هفته ای گه گذشت باید 342 میلیون تومان پرداخت می کردند.

دنا هم در مدل غیر اتومات با سه مدل در بازار حضور دارد. در میان محصولات دنا با گیربکس معمولی دنا پلاس با موتور توربو شارژ رشد بیش از 3 درصدی را به خود دید. این خودرو هفته گذشته با قیمت 450 میلیون تومان در بازار موجود بود اما با یک رشد 15 میلیون تومانی در هفته جاری روبرو شد و قیمتش تا حدود 465 میلیون تومان بالا آمد. به نظر می رسد افزایش تقاضا و کاهش  عرضه دلیل این اتفاق باشد.

رتبه دوم رشد قیمت در خانواده دنا به دنا معمولی اختصاص یافت این خودرو توانست حدود 1.5 درصد قیمت خود را افزایش دهد. این خودرو هفته گذشته با قیمت 351 میلیون تومان در بازار داد و ستد شد. اما هفته جاری این خودرو از سوی فروشندگان با قیمتی حدود 356 میلیون تومان عرضه شد.

دنا پلاس معمولی نیز تنها رشد قیمتی حدود 0.2 درصد را به خود دید. هفته جاری این خودرو با قیمت 396 میلیون تومان در بازار موجود بود.

تیبا صندوق دارد و تیبا دو نیز به ترتیب رشد   2.3 درصد و 2.2 درصد را به خود دیدند. فروشندگان این هفته برای تیبا صدوقدار قیمت 176 میلیون تومان را در نظر گرفتند و تیبا 2 نیز با قیمت حدود 180 میلیون تومان را دسترس خریداران قرار داشت.

در میان محصولات پرتیراژ سمند LX ثبات قیمت را در کارنامه داشت و با قیمت 255 میلیون تومان در بازار موجود بود.