به گزارش اکوایران، ایلان ماسک، میلیاردر معروف آمریکایی روز دوشنبه از کاربران توییتر خواست تا درباره طرحی برای پایان دادن به جنگ روسیه در اوکراین نظر خود را اعلام کنند.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، پیشنهاد ماسک عموما شامل بندهایی بود که برای اوکراینی‌ها خوشایند نبود و با محکومیت فوری از سوی آن‌ها، از جمله ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، روبرو شد. زلنسکی در توییتی نوشت: «کدام یکی ایلان ماسک را بیشتر دوست دارد؟» و دو پاسخ ارائه کرد: یکی اوکراین و دیگری روسیه.

پیشنهاد بی‌شرمانه

ایلان ماسک، ثروتمندترین فرد جهان، در این توییت چهار راهکار پیشنهادی برای «صلح بین اوکراین و روسیه» ارائه کرد و از کاربران خواست در خصوص آن نظر بدهند. اولین بند این پیشنهاد شامل برگزاری همه‌پرسی تحت نظارت سازمان ملل در چهار منطقه جدیدا الحاق شده به خاک روسیه است که در صورت رای مردم روسیه کنترل آن مناطق را به دست می‌گیرد و در غیر این صورت آن‌جا را ترک می‌کند. پیشنهاد «وضعیت بی‌طرفی» برای اوکراین، به رسمیت شناخته شدن الحاق کریمه به روسیه و ارائه تضمین برای تامین آب این شبه‌جزیره، از جمله دیگر بندهای پیشنهادی از سوی ایلان ماسک به کاربران است.

1200x675

وی سپس از خوانندگان توییتش خواست که با یکی از دو گزینه آری یا خیر به پیشنهاد‌های او پاسخ دهند و سپس یادآور شد: «به احتمال زیاد این راه حل نهایی خواهد بود. فقط باید بدانیم تا آن زمان چند نفر جان خود را از دست خواهند داد«.

دزد مالک ماشین شما نمی‌شود!

گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهور لیتوانی در پاسخ توییت کرد: «ایلان ماسک عزیز، وقتی کسی سعی می‌کند چرخ‌های تسلا شما را بدزدد، مالک قانونی ماشین یا چرخ ها نمی شود. حتی اگر آنها ادعا کنند که به آن رای مثبت داده اند».

ماسک که علاوه بر بنیانگذاری شرکت تسلا، مدیر اجرایی اسپیس ایکس هم است، در توییت دیگری گفت: «بیایید این را امتحان کنیم: اراده مردمی که در دونباس و کریمه زندگی می کنند باید تصمیم بگیرد که آیا آنها بخشی از روسیه هستند یا اوکراین». او گفت که برایش اهمیتی ندارد که پیشنهادش محبوب نباشد، و استدلال کرد که آن‌چه برایش اهمیت دارد این است که «ممکن است میلیون‌ها نفر برای یک نتیجه اساساً یکسان بمیرند». او در توییتر خود نوشت: «روسیه بیش از 3 برابر اوکراین جمعیت دارد، بنابراین پیروزی کامل اوکراین در جنگ بعید است. اگر به مردم اوکراین اهمیت می دهید، به دنبال صلح باشید».

طرفدار اوکراینیم

در ماه فوریه، زمانی که اینترنت اوکراین به دنبال تهاجم روسیه قطع شد، ماسک به توئیت یک مقام دولتی اوکراین که درخواست کمک کرده بود، پاسخ داد. ماسک گفت سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک اسپیس ایکس در اوکراین در دسترس است و اسپیس ایکس در حال ارسال پایانه های بیشتری به این کشور است.

HEADSSSSSSSS

ماسک بعدا در توییتر نوشت: «هزینه پشتیبانی استارلینک در اوکراین برای شرکت استارلینک تاکنون 80 میلیون دلار بوده است. پشتیبانی ما از روسیه 0 دلار است. بدیهی است که ما طرفدار اوکراین هستیم».

برو گم‌شو آقای ماسک!

آندری ملنیک، سفیر مستعفی اوکراین در آلمان، واکنشی صریح به طرح صلح ماسک داشت. خود ملنیک در ماه ژوئیه به دلیل دفاع از رهبر ملی‌گرای اوکراینی جنجالی جنگ جهانی دوم، استپان باندرا، با انتقاد مواجه شد. او در توئیتر نوشت: «برو گمشو، این پاسخ بسیار دیپلماتیک من به شما است آقای ماسک»!

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس دولت اوکراین نیز نوشت: «آیا سعی دارید به اصطلاح رفراندوم‌هایی را که با اسلحه در شرایط آزار و اذیت، اعدام‌های دسته جمعی و شکنجه انجام شده مشروعیت بخشید؟ راه اشتباهی است».