شکایتی علیه ولیعهد سعودی به خاطر مرگ جمال خاشقچی ستون نویس واشنگتن پست در آمریکا تنظیم شده که روز دوشنبه نوبت جلسه تصمیم گیری دادگاه درباره این موضوع بوده است.

وکیل بن سلمان در جلسه دادگاه از قاضی پرونده خواست که ولیعهد سعودی را از اتهام دستور قتل خاشقچی تبرئه کند. بن سلمان متهم به صدور دستور قتل مقاله نویس و منتقد دولت عربستان در این دادگاه است ولی وکیل او استدلال می کند که نقش جدید او به عنوان نخست وزیر به او مصونیت قضایی می دهد.

مایکل کلوگ وزیر شاهزاده محمد در جلسه روز دوشنبه دادگاه فدرال کلمبیا ادعا کرد که دستور ۲۷ سپتامبر(پنج مهر) پادشاه که ولیعهد سعودی را به عنوان نخست وزیر معرفی کرده بن سلمان را مستحق مصونیت قضایی می کند.

کلوگ‌ خواهان رد ادعای شاکیان به خاطر فقدان صلاحیت موضوع با شرایط جدید، برای بررسی در دادگاه شده است.

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، پسر ۳۷ ساله خود را در تاریخ ۲۷ سپتامبر(پنجم مهر)  در حالی به رهبری دولت منصوب کرد که پیش تر نیز رهبری بسیاری از بخش های اصلی عربستان بر عهده بن سلمان بوده ولی توضیحی برای این اقدام ارائه نشده است.

 در ماه جولای در بحبوحه کشمکش های حقوقی پرونده خاشقچی، دادگاه از دولت آمریکا خواست تا در مورد احتمال مصونیت ولیعهد سعودی بررسی انجام دهد. بر اساس قانون آمریکا، سران کشورها دارای مصونیت قضایی هستند و ملک سلمان پیش از جلسه دادگاه در روز دوشنبه در روزهای پایانی سپتامبر، بن سلمان را به عنوان نخست وزیر کشور منصوب کرد.

دولت آمریکا بعد از یک تمدید قراربود نتیجه بررسی خود را تا تاریخ ۳۰ سپتامبر(هشت مهر) به دادگاه اعلام کند ولی با رسیدن به این تاریخ ایالات متحده به خاطر تحولات پیش آمده ازجمله انتصاب جدید بن سلمان تقاضای تمدید ۴۵ روزه برای بررسی تحولات را مطرح کرد.

شاکیان پرونده خاشقچی نامزد او خدیجه چنگیز و یک سازمان حقوق بشری مستقر در آمریکا به نام سازمان دموکراسی کنونی برای جهان عرب(داون) هستند که نام بن سلمان و ۲۰ شاهزاده دیگر را در پرونده مطروحه ثبت کرده اند.

خاشقچی،ستون نویس و روزنامه نگار سعودی بود که در سال ۲۰۱۸ توسط کنسولگری عوامل عربستان سعودی کشته و تکه تکه شد.

این اقدام کنسولگری سعودی در استانبول موجب اعتراض های بین المللی و آسیب روابط دوستانه آمریکا و عربستان شد. بن سلمان هرگونه مشارکت در قتل خاشقچی را رد کرده ولی به عنوان رهبر بالفعل این کشور تمام مسؤلیت های این حادثه را پذیرفته است. ارزیابی یک دستگاه اطلاعاتی آمریکایی از این حادثه نشان می دهد که احتمالا بن سلمان عملیات دستگیری و یا کشتن خاشقچی را تایید کرده است.

چنگیز و داون بر اساس قانون حمایت از قربانیان شکنجه اقدام به شکایت کرده اند که به سیستم قضایی آمریکا صلاحیت رسیدگی به انواع خاصی از دعاوی را داده است. شاهزاده محمد و تعداد دیگری از  شاهزاده ها زمانیکه از تصمیم خاشقچی برای تاسیس سازمان داون مطلع شدند تصمیم به جذب او به ترکیه و ساکت کردنش گرفتند.

یک قاضی دادگاه منطقه ای در آمریکا در حکمی مجزا در سی ام سپتامبر(هشتم مهر) محکومیت بن سلمان در پرونده تشکیل شده را رد کرده است.

سعد الجابری، سرلشگر اطلاعاتی سابق عربستان که به کانادا تبعید شده اعلام کرد که بن سلمان افرادی را برای تعقیب خاشقچی در آمریکا و بازداشت وی استخدام کرده بود. وی ادعا کرده رابطه ولیعهد با آمریکا روند درست اجرای قانون در دادگاه آمریکا را برآورده نمی کند.