به گزارش اکوایران، سخنگوی وزارت امورخارجه ایالات متحده ارسال پیام برای مقامات جمهوری اسلامی ایران را رد کرد. ندپرایس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا طی کنفرانس مطبوعاتی شب گذشته خود در پاسخ به پرسشی پیرامون اظهارات اخیر وزیر امور خارجه ایران پیرامون ارسال پیام از سوی واشنگتن گفت: مسلما چنین پیامی به ایران داده نشده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، روز شنبه در جمع خبرنگاران در ارمنستان در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی که ادعا کرده بودند مذاکرات احیای برجام از دستور کار خارج شده، گفت بود: آمریکایی‌ها گفتار و رفتارشان متناقض است سه روز پیش پیامی از طرف آمریکاییها دریافت کردیم؛ گفتیم موارد اتهامی آژانس حل و فصل شود. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند در مسائل روزهای گذشته در ایران بدمند. هیچ مذاکره‌ای را با هیچ امتیازی به طرف آمریکایی نخواهیم داد. ارزیابی ما از پیام طرف آمریکایی این است که نه تنها [این مسئله] اولویت آن‌هاست بلکه شتاب هم دارند.

پرایس در بخش دیگری از  نشست خبری مذکور، در پاسخ به این سوال که چه نظری درباره گزارش‌هایی دارد که در آن‌ها ادعا شده افراد ایرانی آموزش‌دهنده طریقه استفاده از پهپادها در بلاروس دیده شده‌اند، گفت: ما از این گزارش‌ها مطلعیم اما در موقعیتی نیستیم که درباره‌شان اظهار نظر کنیم، این که بگوییم این افراد راهنماهای ایرانی در بلاروس هستند. ما به طور گسترده‌تر نگرانی‌مان درباره حضور ایران در اوکراین اشغال‌شده توسط روسیه، به ویژه در کریمه و اقدامات آن به همراه روسیه در این زمینه را ابراز کرده‌ایم و این گزارش‌ها را به دقت دنبال می‌کنیم.

در همین شرایط و در پاسخ به ادعای اخیر رئیس‌جمهور اوکراین مبنی بر فروش دو هزار دستگاه پهپاد ایرانی به روسیه، امیرعبداللهیان گفت: آماده بررسی ادعای فروش پهپاد در جلسه مشترک با اوکراین هستیم و ما هیچ سلاح و پهپادی برای به کارگیری در جنگ با اوکراین به روسیه نداده و نخواهیم داد. آمادگی داریم تیمی از نظامیان و متخصصان ایرانی و اوکراینی نشست مشترکی داشته باشند و نیز آمادگی داریم از طرف اوکراین هر گونه مدرکی که دارند ارائه کنند و اگر در این نشست برای ما مشخص شود که روسیه از پهپاد ایرانی استفاده کرده، ما بی تفاوت نخواهیم بود.

وزیر امور خارجه افزود: درگذشته تسلیحاتی را از روسیه دریافت کرده ایم و همچنان دریافت می کنیم و امکاناتی را به روسیه می دهیم و در جنگ اوکراین با نگاه اصولی مخالف به جنگ، هم مخالف جنگ در روسیه و هم مخالف جنگ در اوکراین هستیم و هیچ سلاحی به روسیه برای جنگ به اوکراین ندادیم.