به گزارش اکو ایران، زمانی که نتانیاهو در مسیر مبارزات انتخاباتی قرار می گیرد عمدتا به گزینه ای چون بسیج عمومی « بی بی» متوسل می شود؛ بدین معنا که حامیانش را سوار بر اتوبوسی می کند با شیشه های ضد گلوله. نتانیاهو تلاش دارد تا نقش پادشاه برای رعایا و تنها منجی اسرائیل را ایفا کند.اما نظرسنجی ها می گویند که حزب نتانیاهو از اکثریت لازم برای به دست آوردن 61 کرسی جهت تشکیل کابینه برخوردار نیست.با این همه نتانیاهو از تمامی اهرم هایش استفاده خواهد کرد تا حامیانش را تا اول نوامبر به اردوگاهش جذب کند. نتانیاهو هفته گذشته در یکی از کمپین های انتخاباتی خود به حامیانش گفت« ناامید نباشید. همه را به خانه بیاورید و از آنها بخواهید بروند و رای دهند».

توسل به راست افراطی؛ تنها اهرم « بی بی»

به گزارش سی ان ان« بی بی» برای نخستین بار در بیش از 12 سال ریاست، بیرون از میدان سیاست و در قامت رهبر اپوزسیون فعالیت های انتخاباتی اش را کلید زد. او در چهار انتخابات پیشین که در سه سال گذشته برگزار شده بود نتوانست کابینه باثباتی را تعریف کند، از همین رو میدان در اختیار نفتالی بنت و لائیر لاپید، رقبایش قرار گرفت و نتانیاهو که ریاستی طولانی مدتی را به نام خود ثبت کرده بود، ناچار شد خود را کنار بکشد. ائتلاف بنت و لاپید، متشکل از احزاب راست و چپ و برای اولین بار یک حزب عرب، در باب چندموضوع از جمله کنار رفتن نتانیاهو با یکدیگر اجماع داشتند. اما در نهایت تنوع و چند صدایی شان، زمینه ساز سقوط ائتلاف شد و اسرائیل را در آستانه پنجمین کارزار در کم تر از چهار سال قرار داد.

1000000000000000000

ناظران می گویند که «بی بی» برای بازگشت به قدرت باید از مسیری باریک عبور کند. همان چهره ها و رهبران سیاسی که پس از انتخابات 2021 از همکاری با او امتناع کردند؛ چهره هایی که بعضا در همان اردوگاه ایدئولوژیک راست میانه نتانیاهو قرار دارند، بعید است در کارزار جاری از « بی بی» حمایت کنند. این بدان معنا است که نتانیاهو برای ایجاد ائتلاف باید به احزاب راست افراطی تکیه کند. طبیعتا اگر نخست وزیر پیشین با توسل بدین اهرم بتواند اکثریت را از آن خود کند، زمینه برای تغییر قوانین و ارزش های اجتماعی هموار می شود؛ رخدادی که در سرزمین های اشغالی بی سابقه است.

نتایج نظرسنجی ها نشان می دهد که هیچ بلوکی اکثریت مطلق را ندارد تا بتواند کابینه ای واحد تعریف کند، اما حزب لیکود نتانیاهو ظاهرا بزرگ ترین حزب واحد کنست خواهد بود. بی دلیل نیست که در تبلیغات کمپین های انتخاباتی نتانیاهو، خطاب به مخاطبان نوشته شده« مسیر رسیدن به اکثریت به شما بستگی دارد».  نتانیاهو سیاست هایی را که در زمان قدرت نمایی اش بدان ها متوسل بود را در کمپین های انتخاباتی اش فریاد می زند؛ سیاست هایی چون امنیت برای امنیت، حمایت از شهرک های یهودی در کرانه باختری اشغالی، حفظ بازدارندگی نظامی اسرائیل در برابر دشمنان و کاهش هزینه های زندگی.با این همه ناظران بر این باورند که «بی بی» خود بزرگ ترین چالش انتخاباتی است. انسل فافر، خبرنگار اکونومیست که سال 2018 زندگینانه نتانیاهو را نوشته در باب شعارهای « بی بی» گفت: ما امروز حقیقتا در باب هزینه های زندگی حرف نمی زنیم، هرچند اسرائیل نیز مانند هر بازیگر دیگری با بحران هزینه اقتصادی روبرو است.

نابودی استقلال قضا در گرو پیروزی « بی بی»

عیلرغم مبارزه های انتخاباتی جاری، نتانیاهو هنوز درگیر اتهام های وارده است؛ اتهام هایی چون فساد،رشوه خواری و کلاهبرداری که او را در آستانه محاکمه قرار داده. نتانیاهو می گوید بی گناه است و برنامه ریزی برای محاکمه اش را کودتا خوانده و بر تغییر سیستم قضایی اسرائیل تاکید دارد. نماینده پیشین پارلمان اسرائیل در باب حضور دوباره «بی بی» گفت: اگر نتانیاهو بار دیگر قدرت را از آن خود کند، در نخستین گام با توسل به اکثریت تلاش خواهد کرد تا فرایند محاکمه اش را متوقف کند.

در همین راستا ناظران می گوید نتانیاهو بعد از پیروزی احتمالی اش در نخستین گام فرسایش و تضعیف ساختار قضا، استقلال قوه قضائیه، اخراج دادستان کل را در مرکز توجه قرار داده و بر این مقوله ها مانور خواهد داد؛ مقوله هایی که به او فرصت می دهند تا خود را از فرایند قانونی حاکم نجات دهد.

999999999999999999999999999999999999

افراط گرایان؛ ستون اصلی بازگشت نتانیاهو به قدرت

بزالل اسموتریچ، یکی از متحدان احتمالی ائتلاف نتانیاهو و رهبر راست گرای صهیونیستی طبیعتا یک سری اصلاحات حقوقی سختگیرانه را پسشنهاد خواهد کرد که از منظر بسیاری از منتقدان راهی است برای تضعیف استقلال قضایی و ناتوانی ساختار قضا برای متهم کردن یک کارمند دولتی. این همان گزاره ای  است که نتانیاهو در گفتگو با فرید زکریا به شکلی ضمنی بر آن تاکید کرد.

طبیعتا در کارزار پیش رو احزاب راست افراطی از نتانیاهو حمایت خواهند کرد. این ائتلاف عبارتند از یک گروه مشترک جدید به رهبری سموتریچ و ایتامار بن گویر، چهره ای افراطی که به دلیل حمایت از تروریست و تحریک ها نژادی محکوم شده است. او به خاطر آویختن پرتره مرد اسرائیلی که در سال 1994، 29 فلسطینی را قتل عام کرد، به شدت هدف ضرب و شتم قرار گرفت. با این همه در سال 2020 بن گویر با انتشار پیامی در توئیترش نوشت: که این پرتره را پیش از انتخابات به خاطر وحدت و پیروزی جناح راست، پایین خواهد آورد!

اوایل ماه جاری، بن گویر در میانه درگیری اسرائیلی ها و فلسطینی ها با کشیدن اسلحه به تنش ها در منطقه شیخ جراح واقع در شرق بیت المقدس، دامن زد و اعراب را هدف گلوله هایش قرار داد.با این همه نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب مشترک اسموتریچ و بن گویر توانسته بیش از 12 کرسی از 120 کرسی کنست جذب کند. این مقوله می تواند به ستون اصلی تلاش نتانیاهو برای بازگشت به قدرت محسوب شود.

سهم خواهی به سبک افراط گرایان

برخی از ناظران بر این باورند که « بی بی» هیچگاه چنین چهره های رادیکالی را در کابینه احتمالی اش تعریف نمی کند. اما گروهی دیگر باور متفاوتی دارند و می گویند ممکن است لازم باشد تا بن گویر رانده شده، حالا وزیر شود. از منظر آنها نتانیاهو به واسطه طرد شدن توسط چهره های میانه رو، چاره ای جزء ائتلاف با راست افراطی ندارد. افراط گرایان به واسطه نقشی که برای نتانیاهو ایفا می کنند، خواهان سهم هستند؛ سهمی که می تواند توجه بیشتر به شهرک نشین ها باشد یا تلاش برای برداشتن گام های جدی تر به سوی نوعی الحالق در کرانه باختری.

طبیعتا هرکدام از این سهم خواهی ها صرفا به تنش های فلسطینی ها و اسرائیلی ها دامن می زند.  موشه کالاگافت، استراتژیست سیاست بین الملل که پیشتر با نتانیاهو همکاری داشته، در این باره گفت که تصور نمی کند نخست وزیر پیشین گام های افراطی بردارد چرا که کابینه ای با حضور چهره ای چون بن گویر، به سرعت فرو می پاشد.این تحلیلگر تاکید کرد که « بی بی» شاید در کوتاه مدت بدین تاکتیک متوسل شود. فعلا نتانیاهو در گفتگو با سی ان ان، همکاری با چهره های افراطی را رد کرده، اما شاید « بی بی» ناچار شود برای بازگشت به قدرت و به دست آوردن کرسی های لازم در پارلمان، به افراط گرایان متوسل شود.