به گزارش اکوایران، "سنا در کنترل دموکرات‌ها"  "انتقاد تند اردوغان از امریکا"، "خط و نشان رهبر تایوان برای چین"، "عربستان در آغوش تنها رقیب آمریکا"  ، "بسترسازی واشنگتن برای مذاکرات صلح اوکراین"، "بازی دوباره روس‌ها با گرسنگی جهان"، "ادعای تازه فرانسه درباره ایران" و "استقبال رابرت مالی از اقدام ضدایرانی آلمان و ایسلند" سرخط رسانه‌های دنیا را در نیم‌روز گذشته شکل داده‌اند.

سنا در کنترل دموکرات‌ها

سی‌ان‌ان پیش‌بینی کرده حزب دمکرات‌ با برتری در رقابت فشرده ایالت نوادا، کنترل مجلس سنا را حفظ می‌کند. درحالی که بیشتر آرا در ایالت نوادا شمارش شده، پیش‌بینی می‌شود که سناتور دمکرات کاترین کورتز ماستو توانسته رقیب جمهوری‌خواه خود، آدام لاگزالت، را در انتخابات میان دوره‌ای شکست دهد. با پیروزی خانم کورتز دمکرات‌ها به ۵۰ کرسی در مجلس سنا - از ۱۰۰ کرسی - دست پیدا می‌کنند که با توجه به رای کامالا هریس، معاون رئیس جمهور و رئیس مجلس سنا، به معنی اکثریت یافتن آنها در این مجلس است.

سناتور کورتز ماستو شش سال پیش به عنوان اولین زن آمریکای لاتین تبار به سنا راه یافت. حریف او آدام لاگزالت مورد تایید دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا بود. هنوز یک کرسی دیگر متعلق به ایالت جورجیا هست که برنده آن طی مرحله دوم رای گیری در ماه دسامبر مشخص خواهد شد. این بعد از آن است که هیچ یک از این دو نامزد در جورجیان به پنجاه درصد آرا نرسید.

اردوغان می خواهد میانجی صلح میان روسیه و اوکراین باشد؛ انتقاد تند اردوغان از امریکا

رسانه‌های ترکیه به نقل از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کردند که آنکارا به دنبال برقراری زمینه جهت گفتگوهای صلح میان روسیه و اوکراین است. اردوغان همچنین ایالات متحده و کشورهای غربی را به تحریک مسکو متهم کرد. به نوشته خبرگزاری رویترز، تلویزیون دولتی تی آرتی و دیگر رسانه ها به نقل از اردوغان اعلام کردند که غرب بالاخص آمریکا دائما روسیه را هدف حملات بی امان قرار می دهند. او در این باره توضیح بیشتری ارائه نکرد.

اردوغان همچنین به خبرنگاران گفت که روسیه در برابر موج حملات به خوبی از خود مقاومت کرده است.او در ادامه به حمایت های نظامی ناتو از کی یف و اعمال تحریم های سنگین علیه روسیه بعد از حمله فوریه اشاره و گفت در چنین شرایطی ما در تلاش برای تعریف کریدور صلح هستیم؛ کریدوری به سان کریدور غلات. تصور می کنیم این بهترین راه برای تحقق صلح است.

خط و نشان رهبر تایوان برای چین: در برابر خواست پکن تسلیم نمی شوم

تسای اینگ ون، رهبری تایوان روز شنبه اعلام کرد که ماموریت او آن است که اطمینان حاصل کند که این جزیره خودمختار متعلق به تایوانی ها است. به گفته او این جزیره برای هیچ بازیگری تحریک آمیز نیست.به نوشته خبرگزاری رویترز، این اظهارات در حالی ایراد شد که انتخابات محلی تایوان 26 نوامبر برگزار می شود آن هم در شرایطی که شی جین پینگ فشارهای نظامی علیه این جزیره دموکراتیک را برای پذیرش حاکمیت چین تشدید کرده است. تسای همچنین در جمع هزاران نفر از حامیانش گفت که تایوان بیش از هر زمان دیگر در خطر است. تسای گفت که او هیچگاه در برابر پیشنهاد یک کشور و دو سیستم  که شی بر آن تاکید دارد، تسلیم نخواهد شد و تحت رهبری او این جزیره هم دموکراسی دارد و امنیت.دو مقوله ای که به باور رهبر تایوان محرک هیچ بازیگری نیست.

عربستان در آغوش تنها رقیب آمریکا-فرصت سازی چین برای نزدیکی به متحدان سنتی ایالات متحده

عادل الجبیر، مشاور امور خارجه پادشاه عربستان روز شنبه گفت که تقویت روابط تجاری و امنیت منطقه از اولویت های سفر «شی» به عربستان خواهد بود. به نوشته خبرگزاری رویترز،  این سفر که به گفته دو منبع آگاه انتظار می رود در ماه دسامبر انجام شود، در شرایطی رخ می دهد که روابط ریاض و واشنگتن به واسطه اختلاف بر سر عرضه نفت و در میانه نگرانی های ایالات متحده از افزایش همکاری میان کشورهای خلیج فارس تیره شده است. جبیر بدون اشاره به جزئیات سفر رئیس جمهوری چین گفت که دیدار رهبران پکن و ریاض رخدادی طبیعی است.الجبیر در حاشیه اجلاس آب و هوایی کوپ 27 به رویترز گفت که چین بزرگ ترین شریک تجاری عربستان سعودی است، ما سرمایه گذاری عظیمی در چین انجام خواهیم داد و چین نیز در عربستان سرمایه گذاری عظیمی انجام می دهد.

واشنگتن برای مذاکرات صلح اوکراین بستر سازی می کند؛ کی‌یف زمان و محتوای رایزنی‌ها را مشخص می‌کند

براساس گزارشی منتشر شده از دیدار آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با همتای اوکراینی اش، گفته شده است که اوکراین قرار است درباره زمان و محتوای چارچوب مذاکره با روسیه تصمیم گیری کند. به نوشته خبرگزاری رویترز، بلینکن همچنین در باب تعهد تلزلزل ناپذیر آمریکا برای کمک به اوکراین برای کاستن از آثار حمله های روسیه به زیرساخت های حیاتی این کشور با نزدیک شدن به فصل زمستان رایزنی کرد.همزمان ندپرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که اوکراین خود قرار است درباره زمان بندی و محتوای مفاد رایزنی ها تصمیم گیری کند. واشنگتن پسن هفته گذشته گزارش داد که دولت بایدن به شکلی محرمانه اوکراین را برای مذاکره با اوکراین تشویق کرده است. در مقابل اوکراین اعلام کرده که حاضر است با روسیه وارد مذاکره شود اما نه با روسیه پوتین.

روس ها بازی گرسنگی را با جهان آغاز کردند؛اوکراین مسکو را به خرابکاری بی صدا متهم کرد

وزیر امور خارجه اوکراین کشورهای جنوب شرق آسیا را برای حمایت سیاسی و مادی از این کشور که در نبرد با روسیه قرار دارد تحت فشار قرار داد و گفت که روسیه با توسل به اهرم محموله های غلات و سایر محصولات کشاورزی با جهان وارد بازی گرسنگی شده است. به نوشته آسوشیتدپرس وزیر خارجه اوکراین در حاشیه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا به خبرنگاران گفت که اوکراین به واسطه توافقی که 19 نوامبر به پایان می رسد می تواند مواد غذایی و کود را در اختیار جهان قرار دهد، بعد از انقضای این توافق، جهان باید روسیه را برای تمدید بازه زمانی اش تحت فشار بگذارد. او گفت که محصولات اوکراینی برای جهان بالاخص آفریقا و آسیا حیاتی است. با این همه او در ادامه بازرسان روس را به خرابکاری بی صدا متهم کرد و گفت که روس ها عامدانه از  محموله های غلات به عنوان اهرم فشار استفاده می کنند.

زلنسکی، روس ها قبل از فرار زیرساخت های خرسون را ویران کردند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفت که نیروهای نظامی روس پیش از فرار از خرسون زیرساخت های حیاتی این کشور واقع در جنوب را تخریب کردند. او افزود که مقام های محلی در تلاش برای بازسازی وضعیت این شهر هستند. به نوشته الجزیره، زلنسکی در یک سخنرانی ویدئویی گفت که شغالان پیش از فرار از خرسون تمامی زیرساخت حیاتی مربوط به ارتباطات، اب، گرما و برق را از میان بردند. روس ها همه جا یک هدف مشخص دارند و آن تحقیر مردم است. اما ما همه چیز را احیا خواهیم کرد.به گفته زلنسکی نیروهای اوکراین کنترل بیش از 60 شهر را در منطقه خرسون را از آن خود کردند.

تظاهرات ضداوکراینی راست‌افراطی لهستان

ده‌ها هزار نفر از ملی‌گرایان و اعضای گروه‌های راست افراطی لهستان به مناسبت اعلام استقلال این کشور در ورشو، پایتخت لهستان راهپیمایی کردند. در این راهپیمایی که هم‌زمان با سالگرد پایان جنگ جهانی اول برگزار شد، هواداران جناح راست افراطی علیه اوکراین و اتحادیه اروپا شعار دادند.راست‌های افراطی لهستان یکی از برگزارکنندگان اصلی این راهپیمایی سالانه هستند که در سال‌های گذشته مخالفت خودشان را با مسلمانان مهاجر، حقوق اقلیت‌ها و هر آنچه مخالف ارزش‌های لهستان کاتولیک است، اعلام کرده بودند.

شرکت‌کنندگان در این مراسم با در دست داشتند پرچم‌های سفید و قرمز لهستان و افروختن فشفشه‌های سرخ‌رنگ، حضور خود را نشان دادند. برخی از راهپیمایان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نمادهای راست افراطی و فاشیستی نقش بسته بود.  لهستان اگرچه با اوکراین اختلافاتی بر سر موضوعات قومی دارد اما پذیرای شمار زیادی از پناهجویان اوکراینی بوده است. برخی از گروه‌های راست افراطی که برای زنده نگه داشتن این اختلاف‌ها تلاش می‌کنند روز جمعه پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته شده بود: «اوکراینی شدن لهستان را متوقف کنید.

 

استقبال رئیسی از تقویت همکاری های اقتصادی روسیه و ایران

ابراهیم رئیسی در پاسخ به تماس تلفنی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از تمایل روسیه برای تقویت همکاری‌های اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد و گسترش پیوندهای زیرساختی از جمله تقویت و توسعه خطوط مواصلاتی در حوزه اوراسیا را موجب رونق روابط تجاری و همکاری‌های اقتصادی در منطقه دانست.رئیس جمهور با اشاره به افزایش رفت و آمدهای دیپلماتیک و اقتصادی میان دو کشور، رایزنی‌های سیاسی و اقتصادی را در ارتقای سطح روابط و تقویت همکاری‌های فیمابین حائز اهمیت دانست.پوتین نیز در این مکالمه تلفنی با تاکید بر جایگاه ویژه جغرافیایی ایران، کریدور شمال –جنوب را در کاهش زمان و هزینه‌های حمل بار موثر دانست و گفت: این مسیر ترانزیتی به مسیری جذاب برای اقتصاد و تجارت در جهان تبدیل خواهد شد.

مالی از ابتکار عمل مداخله جویانه آلمان و ایسلند استقبال کرد؛ شولتز مدعی شد آلمان فشارها را افزایش می دهد

تسنیم نوست:رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در توئیتی از ابتکار ضدایرانی و مداخله‌جویانه آلمان و ایسلند در خصوص برگزاری نشست حقوق بشر با تمرکز بر ایران، استقبال کرد.آلمان و ایسلند در اقدامی مداخله جویانه و در حمایت از ناآرامی‌های ایران پیشنهاد برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره ایران را مطرح کرده‌اند.همزمان اولاف شولتز صدراعظم آلمان آلمان هم امروز شنبه در توئیتی از اعمال تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی به بهانه آنچه او نقض حقوق بشر خوانده خبر داد و مدعی شد: می‌خواهیم بر فشار به سپاه پاسداران و رهبران سیاسی ایران بیافزاییم.

ادعای تازه فرانسه درباره ایران

کاترین کولونا در مصاحبه با روزنامه لوپاریزین ادعا کرد که با دستگیری دو تبعه فرانسوی دیگر در ایران، تعداد فرانسوی‌های محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به هفت نفر رسیده است.او مدعی شد: در مورد دو هموطن دیگر نگرانی داشتیم. با آخرین بررسی‌ها به نظر می‌رسد که آنها نیز بازداشت شده‌اند.وزیر امور خارجه فرانسه اشاره‌ای به این که آیا این دو شهروند فرانسه در ارتباط با ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده‌اند یا خیر، نکرد.