به گزارش اکوایران، دو دیپلمات اروپایی گفتند که ایالات متحده و تروئیکای اروپا (انگلیس، آلمان و فرانسه) پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در اختیار سازمان ناظر هسته‌ای سازمان ملل قرار داده که در آن ادعا شده ایران به دلیل  عدم همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد انتقاد قرار گرفته است.

واکنش ایران به پیش نویس قطعنامه شورای حکام

با رسانه ای شدن این خبر، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ارائه پیش نویس قطعنامه به اعضای شورای حکام را به چالش کشید و آنگونه که خبرگزاری ایرنا نوشته در واکنش به اقدام اخیر برخی از اعضای شورای حکام گفت: آنها که متن پیش نویس قطعنامه را آماده کرده و اسنادی را بدان ضمیمه کردند، به خوبی می دانند صحت ندارد و جمهوری اسلامی حقیقت آن را رد کرده است. رئیس سازمان انرژی اتمی با رد سفر آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: فعلا سفری از آژانس در دستور کار نیست؛ موضوع حائز اهمیت این است که وزارت خارجه بحث تداوم مذاکرات را پیگیری کند و این کار به اشکال گوناگون در دست اقدام است. اسلامی خاطر نشان کرد: آن‌چه به سازمان انرژی اتمی مربوط بود این است که به همه موارد ادعایی و اتهامی پاسخ داده شود که چنین کردیم و اگر حسن نیت می داشتند و قرار بود مذاکره را تداوم دهند قطعنامه‌ای با این ابعاد و حجم ارائه نمی کردند.

ماجراجویی تازه شورای حکام

به نوشته میدل‌ایست مانیتور، تدوین پیش نویس متن این قطعنامه که در جریانش از ایران خواسته شده تا با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری داشته باشد، پس از آن رسانه ای شد که آژانس در گزارش ادعایی خود نوشت که در جریان تحقیقات طولانی مدت درباره ذرات هسته ای اعلام نشده( ادعایی) در ایران هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. پیش از این نهاد ناظر هسته ای مدعی شده بود که آثاری از ذرات ناشناس در سه سایت اعلام نشده ایران یافته شده است. آژانس از ایران خواست تا درباره ذرات ادعایی پاسخ دهد؛ با این همه مقام های ایران با رد این ادعا اعلام کردند که در باره برنامه هسته ای خود با نهاد ناظر همکاری لازم را داشته اند و به پرسش های آژانس درباره فعالیت سایت های هسته ای خود پاسخ داده اند. با این همه این گزاره در جریان رایزنی های میان ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق برجام که سال 2015 منعقد شده بود به یکی از موضوعات چالش برانگیز تبدیل شد.

 همزمان یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفت که پیش نویس متن این قطعنامه چهارشنبه شب در اختیار شورای حکام قرار خواهد گرفت. دیپلمات دیگری هم که نخواست نامش فاش شود نیز این خبر را تایید کرد. در متن ادعایی پیش نویسی که در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار گرفته، آمده است که ضروری است ایران با فوریت به تعهدات قانونی اش عمل کند. ماه ژوئن، قطعنامه مشابهی به بهانه ادعای عدم همکاری ایران با نهاد ناظر هسته ای درباره ذرات اورانیوم در سه سایت ناشناس در شورای حکام با دو رای منفی روسیه و چین به تصویب رسید. در همان برهه زمانی، این کنش با واکنش تند مقام های ایران روبرو شد. تهران تصویب قطعنامه را اقدامی سیاسی خواند و در واکنش بدان دوربین های نظارتی و سایر تجیهزات آژانس مستقر در سایت های خود را از دسترس خارج و خاموش کرد.

 گفته می شود که متن پیش نویس این قطعنامه در در جلسه سه ماه این هفته شورای حکام با حضور 35 کشور عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی که از روز چهارشنبه فعالیتش را آغاز می کند به بحث و رای گیری گذاشته خواهد شد. به گفته ناظران رای اکثریت ساده اعضای هیئت مدیره برای تصویب قطعنامه کفایت می کند.

تدوین متن پیش نویس قطعنامه علیه ایران در حالی قرار است در دستور کار شورای حکام قرار بگیرد که پیشتر مقام های ایران اعلام کردند که هیئتی از آژانس بین المللی انرژی اتمی تا پایان ماه به تهران سفر خواهد کرد تا درباب موضوع های مورد اختلاف، پیشرفت های احتمالی حاصل شود.

در جریان رایزنی های غیر مستقیم میان تهران و واشنگتن، خواست تهران از نهاد ناظر هسته ای مبی بر بسته شدن پرونده تحقیقات آژانس درباره ذرات اورانیوم ادعایی، یکی از شروط تهران برای موافقت با احیای توافق بود؛ شرطی که ایالات متحده و تروئیکای اروپایی آن را خارج از چارچوب برجام، به عنوان مقوله ای فنی لحاظ کردند و گفتند که تهران باید در این زمینه با آژانس همکاری لازم را دداشته باشد. همزمان آژانس بینن المللی نیز مدعی شد که ایران باید توضیحات فنی معتبری را برای ردیایی ذرات ادعایی ارائه کرده و زمینه را برای دسترسی به مکان ها و سایت های ادعایی هموار کند. رایزنی های هسته ای  برای احیای توافق هسته ای از آوریل سال گذشته کلید خورد اما امروز متوقف شده است. آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا اواخر ماه گذشته تکرار کرد که فرصت کمی برای احیای توافق وجود دارد. این در حالی است که برخی دیپلمات های غربی مدعی شده اند که فعلا احیای برجام از دستور کارایالات متحده و غرب خارج شده است.